Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla.“ Známý citát z románu George Orwella 1984 neztrácí ani dnes svou platnost. Propaganda a manipulace se nejenže nevytrácejí, ony dokonce v posledních letech zažívají ve světě jakousi renesanci. Že je pravda velmi ohebnou veličinou, si doložme na dvou příkladech ze žhavé přítomnosti.

První souvisí s vyšetřováním příčin pádu letadla Malaysia Airlines nad východní Ukrajinou ze 17. července 2014, jejž nepřežil žádný z 298 lidí nacházejících se na palubě. Činnost mezinárodního trestního tribunálu k té kauze koordinuje Nizozemská bezpečnostní rada (mezi cestujícími letadla mířícího z Amsterdamu do malajského Kuala Lumpur bylo zdaleka nejvíc Holanďanů) a v jeho řadách působí i odborníci z Austrálie, Belgie, Malajsie a Ukrajiny.

Přímá účast Ruska prokázána… nevěrohodným Západem

Dle prvních závěrů zveřejněných po dvouletém vyšetřování sestřelila malajský civilní letoun raketa země vzduch ruské výroby Buk-9M38, vypálená z blízkosti vesnice Pěrvomajsk situované na území ovládaném ukrajinskými separatisty. Za bezpečně prokázanou považuje tribunál přímou účast Ruska. Vyšetřovatelé detailně zmapovali jízdu bílého nákladního auta značky Volvo, jež nedlouho před pádem letadla zamířilo z Ruska směrem na západ a od ukrajinské hranice bylo provázeno místními separatisty. Na korbě vezlo čtyři rakety Buk. Bezprostředně po neštěstí vyrazil vůz na zpáteční cestu; rakety vezl už jen tři.

Rusko tuto zprávu šmahem odmítlo. Podle mluvčí ministerstva zahraničí bylo vyšetřování „neobjektivní a politicky motivované… Označit svévolně viníka a vyrobit důkazy odpovídající závěru, k němuž chci dojít, se v případě našich západních kolegů stalo pravidlem.“

Tenhle typ argumentace obráží myšlenkové schéma typu „podle sebe soudím tebe“. Svévolné zásahy do činnosti soudní moci jsou typické právě pro Rusko, kde mohou lidé o nestrannosti – kupříkladu – holandských soudů jen tiše snít. Mimoto Moskva od samého počátku odmítala s tribunálem spolupracovat; její nynější stížnosti na to, že vyšetřovatelé vycházeli z jednostranných zdrojů (vedle ukrajinských chyběly ty ruské!), tak zní přinejmenším pokrytecky. Dnes přislíbila dodat vlastní satelitní snímky – po více než dvou letech!

Až donedávna Moskva tvrdila, že malajské civilní letadlo sestřelila v letu ukrajinská stíhačka. Když mezinárodní vyšetřování zásah ze vzduchu jednoznačně vyloučilo, obrátila náhle o sto osmdesát stupňů; dle nejnovější ruské verze byl letoun zasažen ze země – ovšemže z území ovládaného ukrajinskou armádou…

Mezinárodnímu trestnímu tribunálu se podařilo identifikovat stovku osob hrajících v dramatu aktivní roli, konkrétní jména však prozatím nezveřejnil. Až tak učiní a požádá ruské orgány o vydání tamních občanů k trestnímu stíhání, s jakou reakcí se asi setká?

Neplatné referendum, které platí

V hodnocení maďarského, vládou prosazeného referenda o odmítnutí uprchlických kvót se tamní premiér Viktor Orbán ukázal coby zdatný slovní ekvilibrista. Hlasování v neděli 2. října se zúčastnilo 39,9 procent oprávněných voličů, a ti se z 98,3 procent vyslovili proti kvótám. Aby bylo referendum platné, musí se ho však dle maďarských zákonů zúčastnit nejméně padesát procent oprávněných voličů.

Už samotným zněním otázka referenda na voliče pomrkávala, naznačujíc mu tu „správnou“ odpověď: „Chcete, aby Evropská unie nařizovala povinné přemístění osob bez maďarského občanství do Maďarska bez souhlasu maďarského parlamentu?“ V předvečer plebiscitu pak premiér na voliče apeloval s tím, že jsou „povinni“ podpořit ho v boji proti „bruselské elitě“; opozice naopak vyzývala k bojkotu hlasování. K urnám se tím pádem dostavili pouze ti, kdo do nich chtěli vhodit lístek se slovem „ne“.

Krátce po uzavření volebních místností předstíral premiér Orbán spokojenost a místopředseda parlamentu za vládní stranu Fidesz dokonce hovořil o „jasném vítězství“. Premiér vyhlásil, že s ohledem na výsledek referenda připraví parlament příslušné legislativní kroky; naznačil i možné změny v ústavě.

To všecko je poněkud zvláštní. Referendum je buď platné, nebo neplatné; je-li neplatné, nelze jeho výsledek brát v potaz. Referendum propadlo, a přesto se maďarský premiér prohlašuje za jeho vítěze, oháněje se podílem hlasujících, kteří kvótám řekli „ne“.

98,3 procenta. S podobným výsledkem (ovšem při vyšší účasti) vyhrávala Národní fronta volby v komunistickém Československu. I tenkrát bývalo předem jasné, jak to dopadne, a nezměnili byste to, i kdybyste se na hlavu postavili…

Xantypa, 1. 11. 2016