Novinky

 

Rozhovor na literárním webu Host 7 dní online, Tři otázky pro…, 11. 7. 2020

Sobota 11. července, 20h30, Divadlo Husa na Provázku, Brno, Čtení z románu Rozsypaná slova v rámci Měsíce autorského čtení 2020

Neděle 12. července, 20h30, Divadlo 12, Ostrava,  Čtení z románu Rozsypaná slova v rámci Měsíce autorského čtení 2020

Vít Kremlička, Reflex, 11. 6. 2020
Tomáš Weiss, magazín Oko, 21. 5. 2020
Erik Gilk, A2 9/2020

Jiří Lojín, Vaše literatura

Martin Daneš čte ukázku z nového románu na TV Kosmas

Rozhovor s Martinem Danešem na literárním webu Host 7 dní online

Být novinář, spisovatel a Žid v Praze za druhé světové války, neprchnout, nýbrž vytrvat ve své zemi, znamená stavět hrdlo svému katovi na odiv. Kdo je ale katem a kdo obětí? Kdo zabíjí koho a v jakém pořadí? V reálném světě se zdá vše jasné, dějiny nelze přepsat, i když… Spisovatel má tu moc nabídnout čtenáři i jiný pohled.

Pokud Karel Poláček alias Karel Hirsch — hrdina prvního Poláčkova značně autobiografického románu Lehká dívka a reportér — inspiruje spisovatele Martina Daneše, pak si autor vyšlápl na tenký led. Obratně vytváří svůj vlastní styl a prostor, přenáší nás do atmosféry předválečných i válečných let a udržuje jemnou rovnováhu mezi svědectvím a románem.

Čtenář se noří do vnitřního světa hrdiny a čím dál ostřeji vnímá dějinný kontext. Tragédie se hlásí jemným i kousavým humorem, jenž nikdy neupadá do vulgárního blábolu či patosu, Daneš si nehraje na vševědoucího ani nemoralizuje. Život, stejně jako historie, má v knize podobu promyšlených „fejetonů“, jejichž síla se projeví v propojení a celku. A tak i díky působivé formě se tato kniha stává výjimečnou poctou Karlu Poláčkovi a jeho tragickému osudu.

Nabízí se otázka: co když jsou Rozsypaná slova především příběhem o lásce a lidství v celé jeho hrůze i kráse?

Román vychází souběžně také ve francouzské verzi — pod názvem Les Mots brisés v prestižním pařížském nakladatelství La Différence.

Lenka Horňáková-Civade

(Druhé město 2020)

Pátek 28. února 2020 v 19h, České centrum Paříž, 18 rue Bonaparte: prezentace nového dvojjazyčného románu Martina Daneše o Karlu Poláčkovi s názvem Les Mots brisés (Rozsypaná slova).

Moderovala Lenka Horňáková-Civade.

Nejnovější články

408, 2020

Náhradník

Máte známost. Navenek všecko funguje, jak má, a přece vás provází jakýsi pocit nenaplněnosti. Jednoho krásného dne vám představí vaše dívka svou nejlepší kamarádku, a v tu ránu se vám v hlavě […]

2107, 2020

Běh Osvětimí

Pozvání na autorské čtení do Ostravy jsem využil k jednodenní návštěvě Polska. Ráno v 6h17 jsem na ostravském hlavním nádraží do rychlíku Galicja nastoupil úplně sám. Souprava se začala plnit teprve […]