Novinky

 

Program zrušen kvůli protiepidemiologickým opatřením vlády ČR

AKCE PLÁNOVANÉ NA ŘÍJEN 2020

Středa 14. 10. 2020, 19h: Brno, kabaret Špalíček, prezentace francouzské verze románu Martina Daneše Les Mots brisés
Čtvrtek 15. 10 .2020, 18h: Městská knihovna Karla Poláčka, Rychnov nad Kněžnou: prezentace románu Rozsypaná slova Martina Daneše
RECENZE

M. Daneš: Snaživý ochotník versus mistr slov, Názory aktuálně, 21. 9. 2020

Radomil Novák, Host 7 dní online, 14. 9. 2020

Rozhovor na literárním webu Host 7 dní online, Tři otázky pro…, 11. 7. 2020

Vít Kremlička, Reflex, 11. 6. 2020
Tomáš Weiss, magazín Oko, 21. 5. 2020
Erik Gilk, A2 9/2020

Jiří Lojín, Vaše literatura

Martin Daneš čte ukázku z nového románu na TV Kosmas

Rozhovor s Martinem Danešem na literárním webu Host 7 dní online

Být novinář, spisovatel a Žid v Praze za druhé světové války, neprchnout, nýbrž vytrvat ve své zemi, znamená stavět hrdlo svému katovi na odiv. Kdo je ale katem a kdo obětí? Kdo zabíjí koho a v jakém pořadí? V reálném světě se zdá vše jasné, dějiny nelze přepsat, i když… Spisovatel má tu moc nabídnout čtenáři i jiný pohled.

Pokud Karel Poláček alias Karel Hirsch — hrdina prvního Poláčkova značně autobiografického románu Lehká dívka a reportér — inspiruje spisovatele Martina Daneše, pak si autor vyšlápl na tenký led. Obratně vytváří svůj vlastní styl a prostor, přenáší nás do atmosféry předválečných i válečných let a udržuje jemnou rovnováhu mezi svědectvím a románem.

Čtenář se noří do vnitřního světa hrdiny a čím dál ostřeji vnímá dějinný kontext. Tragédie se hlásí jemným i kousavým humorem, jenž nikdy neupadá do vulgárního blábolu či patosu, Daneš si nehraje na vševědoucího ani nemoralizuje. Život, stejně jako historie, má v knize podobu promyšlených „fejetonů“, jejichž síla se projeví v propojení a celku. A tak i díky působivé formě se tato kniha stává výjimečnou poctou Karlu Poláčkovi a jeho tragickému osudu.

Nabízí se otázka: co když jsou Rozsypaná slova především příběhem o lásce a lidství v celé jeho hrůze i kráse?

Román vychází souběžně také ve francouzské verzi — pod názvem Les Mots brisés v prestižním pařížském nakladatelství La Différence.

Lenka Horňáková-Civade

(Druhé město 2020)

Pátek 28. února 2020 v 19h, České centrum Paříž, 18 rue Bonaparte: prezentace nového dvojjazyčného románu Martina Daneše o Karlu Poláčkovi s názvem Les Mots brisés (Rozsypaná slova).

Moderovala Lenka Horňáková-Civade.

RECENZE 

RECENZE

Nejnovější články

1310, 2020

Poslední zteč

30. května 2021: král Křupan vede svá vojska k rozhodující zteči se zákeřným Kovirem. Jeho kolečkové křeslo, které tlačí plukovník Šikula, kodrcá po kamenité cestě. Ulice měst jsou vylidněné; na nebi […]

2909, 2020

Hnutí pro všecky

Tak nám zakládají novou stranu, paní Müllerová. Vlastně hnutí, jenže to máte fuk – není mezi tím žádnej rozdíl. V kampani na nás chrlí sliby, a sotva si je zvolíme, […]