Novinky

 

Červen 2024: prezentační akce ke knižní novince, povídkové sbírce Každý svého štěstí strůjcem, za osobní účasti autora.

“Políbila mě múza, i usmyslel jsem si, že románově zpracuji jakousi variantu na Poslední soud. Začnu psát a na sedmé straně zjistím, že jsem svůj námět vyčerpal; občas se stane, že na samém počátku špatně odhadnu žánr (rozsah) literárního textu. Takže povídka… Mohl jsem ji vložit do elektronického šuplíku, kde zmizel jako v černé díře nejeden můj kratší text, ale napadlo mě, že by to v daném případě byla škoda. Vyhrnul jsem si tedy rukávy a jako mladý stachanovec za dva týdny připsal dalších dvanáct povídek. Celé dílo jsem pak odložil a nechal zrát… Po dvou letech vychází pod názvem mého osmistránkového románu v Nakladatelství Malvern.”

23. 4. – 10. 5. 2023 Turné Bretonci  (Praha, Brno, Česká Lípa, Plzeň)

Necelé tři roky po vydání románu Rozsypaná slova o posledních letech spisovatele Karla Poláčka vyšla v prosinci 2022 nová kniha: “román přítomného okamžiku” Bretonci – Ar Vretoned.

Recenze knihy Bretonci Ar Vretoned (NLN, Praha 2022)

Jiří Lojín, Vaše literatura, 7 2. 2023

V rámci svého poláčkovského turné Martin Daneš absolvoval devět akcí v pěti českých a moravských městech. V Poláčkově rodišti Rychnově nad Kněžnou se autor Rozsypaných slov představil ve společnosti poláčkologa Jana Tydlitáta (foto: Městská knihovna v Rychnově nad Kněžnou).

Rozhovor pro zpravodaj Krajské knihovny Vysočiny, květen 2022

Recenze Rozsypaných slov (Druhé město, 2. vydání 2021)

M. Daneš: Snaživý ochotník versus mistr slov, Názory aktuálně, 21. 9. 2020

Radomil Novák, Host 7 dní online, 14. 9. 2020

Rozhovor na literárním webu Host 7 dní online, Tři otázky pro…, 11. 7. 2020

Vít Kremlička, Reflex, 11. 6. 2020

Tomáš Weiss, magazín Oko, 21. 5. 2020

Erik Gilk, A2 9/2020

Jiří Lojín, Vaše literatura, 10, 4. 2020

Rozhovor s Martinem Danešem na literárním webu Host 7 dní online

Martin Daneš čte ukázku z nového románu na TV Kosmas

Být novinář, spisovatel a Žid v Praze za druhé světové války, neprchnout, nýbrž vytrvat ve své zemi, znamená stavět hrdlo svému katovi na odiv. Kdo je ale katem a kdo obětí? Kdo zabíjí koho a v jakém pořadí? V reálném světě se zdá vše jasné, dějiny nelze přepsat, i když… Spisovatel má tu moc nabídnout čtenáři i jiný pohled.

Pokud Karel Poláček alias Karel Hirsch — hrdina prvního Poláčkova značně autobiografického románu Lehká dívka a reportér — inspiruje spisovatele Martina Daneše, pak si autor vyšlápl na tenký led. Obratně vytváří svůj vlastní styl a prostor, přenáší nás do atmosféry předválečných i válečných let a udržuje jemnou rovnováhu mezi svědectvím a románem.

Čtenář se noří do vnitřního světa hrdiny a čím dál ostřeji vnímá dějinný kontext. Tragédie se hlásí jemným i kousavým humorem, jenž nikdy neupadá do vulgárního blábolu či patosu, Daneš si nehraje na vševědoucího ani nemoralizuje. Život, stejně jako historie, má v knize podobu promyšlených „fejetonů“, jejichž síla se projeví v propojení a celku. A tak i díky působivé formě se tato kniha stává výjimečnou poctou Karlu Poláčkovi a jeho tragickému osudu.

Nabízí se otázka: co když jsou Rozsypaná slova především příběhem o lásce a lidství v celé jeho hrůze i kráse?

Román vychází souběžně také ve francouzské verzi — pod názvem Les Mots brisés v prestižním pařížském nakladatelství La Différence.

Lenka Horňáková-Civade

(Druhé město 2020)

Nejnovější články

907, 2024

Holá (p)ravda

V dětství jsem trávil letní prázdniny v Bulharsku, jemuž tenkrát vládl nezničitelný soudruh Todor Živkov. Moc si z těch dob nevybavuji krom toho, že jsem si po příjezdu do kempu Jug zul […]

2506, 2024

Kvildění

Málokde jinde než na Šumavě si počátkem léta člověk na vlastní oči ověří, jak se mění doba. Možná byste řekli, že nejvýmluvnějšími svědky nové doby jsou zoomeři, kteří v ruce […]