Novinky

 

Otevřený dopis Mirku Topolánkovi

                                                                                                                                   11. 1. 2018

Vážený pane Mirku Topolánku,

samotného by mě to nejspíš nikdy nenapadlo, ale (polo)dialog, jejž jsme vedli dnes dopoledne přes Facebook, ve mně probudil staré vzpomínky a vyprovokoval mě k tomu, abych Vás touto formou oslovil. Sleduji se zájmem Vaši prezidentskou kampaň. Takřka tříleté období, kdy jste byl předsedou vlády (jediným v české historii, který ve funkci skončil tak, že mu sněmovna vyslovila nedůvěru), přineslo nejedno svědectví o tom, že přehnanou skromností netrpíte.

Vaše působení v premiérské funkci přitom nebylo nijak slavné. Do historie se zapsalo nakupováním poslanců opozice, ale i coby éra neprůhledného propojování soukromého a polostátního byznysu. Existují doklady o účasti firmy ČEZ na financování Vašich politických kampaní. Prostřednictvím své pravé (i levé) ruky, „kamaráda“ Marka Dalíka jste se snažil si podrobit tehdejší média; na vlastní kůži jsem si vyzkoušel, že ne zcela bez úspěchu.

Když jsem byl v roce 2006 na hodinu propuštěn z „nezávislého“ magazínu 51PRO, který byl podle všeho financován z černých zdrojů a jehož majitelem de facto byl Marek Dalík, můj formální šéf, „bílý kůň“ s podobou i dikcí soudruha Pláteníka, mi sdělil, že si už „nikde ani neškrtnu“. Smál jsem se tomu asi týden… než jsem zjistil, že se ke mně všichni novinářští kolegové obrátili zády a že mám ve všech českých periodikách, s nimiž jsem dříve spolupracoval, „plot“.

Po takřka dvou letech, kdy jsem nesměl nikam psát, jsem se rozhodl přestěhovat do Francie. Dnes jsem si jist tím, že kdyby Vás – a kamaráda Dalíka – nebylo, nesebral bych nikdy dostatek odvahy k rozhodnutí odejít do země, která je – přes všechny její problémy – stále demokratičtější a civilizovanější než ta naše.

Za toto pozitivní ovlivnění mého osudu bych Vám chtěl – pravda, s takřka desetiletým zpožděním – upřímně poděkovat.

Z krásné Bretaně zdraví a mnoho štěstí v zítřejší prezidentské volbě Vám přeje

                                                                                                                                 Martin Daneš


Vyšla desátá kniha Martina Daneše

Knižní soubor novinových sloupků Martina Daneše nazvaný Z deníku pařížského recepčního vyšel v nakladatelství Petr Štengl. Na stránkách nakladatelství si knihu můžete objednat už teď.

Recenze zveřejněná na webovém portálu Vaše literatura.

Rozhovor o nové knize pro deník Metro.

Rozhovor s Martinem Danešem  na radiu Plus.

Úryvek z nakladatelské anotace:

Kulaté desítky vydaných knih (z toho devíti v češtině) dosáhl tímhle titulem novinář a spisovatel doširoka rozkročený mezi Prahu a Paříž. Ve výběru ze sloupků původně otištěných deníkem Metro se domácí témata střídají s těmi zahraničními. Autor je pojímá s humorným nadhledem, třebaže jejich náměty jsou spíše vážné. Díky nadsázce občas dospěje k nečekanému závěru; například ve sloupku poprvé zveřejněném v listopadu 2009 píše o rozladěnosti Britů nad předpisy vnucovanými jim z Bruselu, načež věštecky naznačí perspektivu brexitu odhlasovaného referendem přesně o sedm let později…

Nejnovější články

2003, 2018

Dítě štěstěny

Už jsme měli jaro a pak se k nám vrátila zima. Počasí si dělá, co chce. A kdyby jen počasí! Například Rusové mají v životě mnohem víc jistot než my. Jednou z nich […]

603, 2018

Rudí investoři

Z Číny přicházejí znepokojivé zprávy. Dle renomovaného honkongského listu kontrolu nad čínským soukromým gigantem CEFC převzal stát a jeho šéf Jie Ťien-ming je vyšetřován pro podezření z hospodářské kriminality. Proč jsou […]