Knihy > Autorská díla

Martin Daneš

 

Autorská díla ve francouzštině

Les Mots brisés

(La Différence, Paříž 2020)

Francouzská verze románu o Karlu Poláčkova Rozsypaná slova, vydaná současně s českou

Le char et le trolley

(Vents d’ailleurs, La Roque d’Anthéron 2014)

« Tank a trolejbus »

Autorův první román psaný i publikovaný ve francouzštině. Nakladatelství sídlící ve francouzském Arles vydává díla frankofonních autorů z Afriky, Karibiku, Francouzské Guyany… a nyní i Česka.

Autorská díla v češtině

Rozsypaná slova

(Druhé město, Brno 2020)

Ústřední postavou biografického románu je novinář a spisovatel Karel Hirsch, pod jehož jménem se ve skutečnosti skrývá Karel Poláček. Román pokrývá Hirschův-Poláčkův život od konce 30. let až do jeho nejasné smrti na konci války.

Z deníku francouzského recepčního

(Petr Štengl, Praha 2016)

Ve výběru ze sloupků původně otištěných deníkem Metro se domácí témata střídají s těmi zahraničními.

České výpečky. Kronika let 1989-2005 v 17 obrazech

(Nakladatelství Hejkal, Havlíčkův Brod 2006)

V povídkách známého novináře a publicisty vystupují jak osobnosti veřejně známé (s výjimkou prezidentů Havla a Klause ovšem nikoliv pod svými skutečnými jmény), tak fiktivní hrdinové, a politické události, které v tom kterém roce „hýbaly“ českou společností, se prolínají s každodenním životem a příběhy tzv. obyčejných lidí. Povídky Martina Daneše jsou někdy smutné, často kritické a ironické, ale především neobyčejně poutavé a čtivé.

Nevěřme báchorkám: 1 + 50 soudobých mýtů

(Votobia, Praha 2003)

V krátkých syntetických statích popisuje autor padesátku mýtů, jimiž česká média na počátku 21. století ohlupovala veřejnost. Vysvětluje, v čem spočívají manipulace, a pátrá po motivacích strůjců.

Jak se nestat spisovatelem

(Knižní klub, Praha 2003)

Chcete se stát spisovatelem snadno a rychle? Očekávaný návod (ne)nabízí třetí publikovaný román Martina Daneše. Postavy nápadně připomínající spisovatele Viewegha, Nesvadbovou či Miloše Urbana, kritiky Peňáse a Slomka i politika Klause jednají natolik zvláštně, že se nezdají mít cokoli společného se živými předlohami; ilustrace Petra Urbana na obálce i uvnitř knihy, tentokrát bez obligátního Rudy Pivrnce, naznačují, že by přece jen mohlo jít o ně.

Kdo zazdil Václava Havla

(A propos, Praha 2001)

Druhý soubor fejetonů, publikovaných v českém tisku v letech 1998-2001, volně navazuje na titul Kdo zabil Václava Klause? Dozvíte se v něm odpovědi na otázky, proč se české slepice na vstup do Evropské unie těšily možná víc než vy, dočtete se o ututlané nevěře premiéra Zemana a získáte přísně utajovaný recept na polévku havlovačku. Coby bonus pro ty, kdo by chtěli lépe rozumět projevům Václava Havla, zařadil autor na závěrMalý slovníček ptydepe.

Výkřiky paní Mac Macwaaro

(Pragma, Praha 2001)

Bizarní román z pera slavného skotského spisovatele Marka McDonutse, o jehož existenci nikdo neslyšel, popisuje nelehké životní osudy jedné nevšední ženy, zprvu osaměle žijící na lesní samotě, pak stejně osaměle bloudící ulicemi Londýna a nakonec si zpestřující pobyt v domově důchodců klábosením s věrnou družkou Cecilkou. Text doplňují černobílé ilustrace akademického malíře Václava Krejčíka.

Pokusy o lásku, Pokusy o rozkoš

(A propos, Praha 1999)

Dvě povídkové knihy v jedné: pětici příběhů o pěti podobách lásky střídá pětice příběhů o pěti podobách sexu v jedné středoevropské zemi na přelomu tisíciletí.

Možná to nepraskne

(Topič, Praha 1998)

Neschopný podnikatel, všeho schopný politik, novinář zcela odtržený od reality a pracovnice masážního salónu po uši ponořená v realitě jsou hlavními postavami Danešovy románové prvotiny s prvky grotesky, zobrazující českou realitu devadesátých let tak věrně, až je to skoro k pláči.

Kdo zabil Václava Klause

(Tichá Byzanc, Praha 1998)

Soubor satirických fejetonů publikovaných v českém tisku v letech 1993-1997, zejména v Mladé frontě Dnes a Lidových novinách, mapuje domácí politiku až k „sarajevskému atentátu“ na premiéra Klause. V závěru knihy s detektivní zápletkou se dočtete, že vrahem není zahradník.