Knihy > Autorská díla

Martin Daneš

 

Autorská díla v češtině

Každý svého štěstí strůjcem
(Malvern, Praha 2024)

Existuje recept na štěstí? A je pravda, že si za všecko, co se nám v životě přihodí, můžeme sami? Ve dvanácti povídkách načrtne autor portréty dvanácti antihrdinů, Bretonců i Čechů, mohlo by ale stejně tak dobře jít o Italy, Turky nebo Argentince; čím usilovněji se pídí po štěstí, tím víc je pohlavkuje osud. V jednom případě je na hledání štěstí už trochu pozdě… Prémiový třináctý text nabývá podoby autorova povzdechu nad dnešní (šílenou) dobou.

Bretonci; Ar Vretoned
(NLN, Praha 2022)

Osnovou “románu přítomného okamžiku” je putování po západní Bretani, jež Martin Daneš podnikl v prvním roce světové pandemie. Autor v něm osobitým způsobem popisuje rázovitý francouzský region a zprostředkovává neopakovatelné pocity, které nezažije člověk nikde jinde než na cestě.

Rozsypaná slova
(Druhé město, Brno 2020)

Být novinář, spisovatel a Žid v Praze za druhé světové války, neprchnout, nýbrž vytrvat ve své zemi, znamená stavět hrdlo svému katovi na odiv. Kdo je ale katem a kdo obětí? Kdo zabíjí koho a v jakém pořadí? V reálném světě se zdá vše jasné, dějiny nelze přepsat, i když… Spisovatel má tu moc nabídnout čtenáři i jiný pohled.

Román přibližuje poslední léta Karla Poláčka, českého spisovatele židovského původu, který zemřel v koncentračním táboře.

Z deníku francouzského recepčního
(Petr Štengl, Praha 2016)

Ve výběru ze sloupků původně otištěných deníkem Metro se domácí témata střídají s těmi zahraničními.

České výpečky. Kronika let 1989-2005 v 17 obrazech
(Nakladatelství Hejkal, Havlíčkův Brod 2006)

V povídkách známého novináře a publicisty vystupují jak osobnosti veřejně známé (s výjimkou prezidentů Havla a Klause ovšem nikoliv pod svými skutečnými jmény), tak fiktivní hrdinové, a politické události, které v tom kterém roce „hýbaly“ českou společností, se prolínají s každodenním životem a příběhy tzv. obyčejných lidí. Povídky Martina Daneše jsou někdy smutné, často kritické a ironické, ale především neobyčejně poutavé a čtivé.

Nevěřme báchorkám: 1 + 50 soudobých mýtů
(Votobia, Praha 2003)

V krátkých syntetických statích popisuje autor padesátku mýtů, jimiž česká média na počátku 21. století ohlupovala veřejnost. Vysvětluje, v čem spočívají manipulace, a pátrá po motivacích strůjců.

Jak se nestat spisovatelem
(Knižní klub, Praha 2003)

Chcete se stát spisovatelem snadno a rychle? Očekávaný návod (ne)nabízí třetí publikovaný román Martina Daneše. Postavy nápadně připomínající spisovatele Viewegha, Nesvadbovou či Miloše Urbana, kritiky Peňáse a Slomka i politika Klause jednají natolik zvláštně, že se nezdají mít cokoli společného se živými předlohami; ilustrace Petra Urbana na obálce i uvnitř knihy, tentokrát bez obligátního Rudy Pivrnce, naznačují, že by přece jen mohlo jít o ně.

Kdo zazdil Václava Havla
(A propos, Praha 2001)

Druhý soubor fejetonů, publikovaných v českém tisku v letech 1998-2001, volně navazuje na titul Kdo zabil Václava Klause? Dozvíte se v něm odpovědi na otázky, proč se české slepice na vstup do Evropské unie těšily možná víc než vy, dočtete se o ututlané nevěře premiéra Zemana a získáte přísně utajovaný recept na polévku havlovačku. Coby bonus pro ty, kdo by chtěli lépe rozumět projevům Václava Havla, zařadil autor na závěrMalý slovníček ptydepe.

Výkřiky paní Mac Macwaarové
(Pragma, Praha 2001)

Bizarní román z pera slavného skotského spisovatele Marka McDonutse, o jehož existenci nikdo neslyšel, popisuje nelehké životní osudy jedné nevšední ženy, zprvu osaměle žijící na lesní samotě, pak stejně osaměle bloudící ulicemi Londýna a nakonec si zpestřující pobyt v domově důchodců klábosením s věrnou družkou Cecilkou. Text doplňují černobílé ilustrace akademického malíře Václava Krejčíka.

Pokusy o lásku, Pokusy o rozkoš
(A propos, Praha 1999)

Dvě povídkové knihy v jedné: pětici příběhů o pěti podobách lásky střídá pětice příběhů o pěti podobách sexu v jedné středoevropské zemi na přelomu tisíciletí.

Možná to nepraskne
(Topič, Praha 1998)

Neschopný podnikatel, všeho schopný politik, novinář zcela odtržený od reality a pracovnice masážního salónu po uši ponořená v realitě jsou hlavními postavami Danešovy románové prvotiny s prvky grotesky, zobrazující českou realitu devadesátých let tak věrně, až je to skoro k pláči.

Kdo zabil Václava Klause
(Tichá Byzanc, Praha 1998)

Soubor satirických fejetonů publikovaných v českém tisku v letech 1993-1997, zejména v Mladé frontě Dnes a Lidových novinách, mapuje domácí politiku až k „sarajevskému atentátu“ na premiéra Klause. V závěru knihy s detektivní zápletkou se dočtete, že vrahem není zahradník.

Autorská díla ve francouzštině

Le char et le trolley 
(Les Défricheurs, Paříž 2024)
« Tank a trolejbus »

Nové vydání prvního Danešova románu psaného ve francouzštině (poprvé vyšel v roce 2014).

Silence de vieux hiboux 
(Editions Douro, Chaumont 2022)
« Mlčení starých sov »

Dva přátelé, čeští exulanti žijící půlstoletí ve Francii, si spolu vyrazí na poslední procházku do pařížské Lucemburské zahrady. První z nich, Milan, mezinárodně uznávaný spisovatel, zůstává v Paříži, zatímco druhý, novinář a vypravěč příběhu, se – přinucen okolnostmi – bude muset brzy přestěhovat zpět do Prahy. Obává se návratu do země, která po roce 1989 prošla změnami tak radikálními, že možná už ani není jeho vlastí.

Další postava, Gustáv Husák, poslední československý komunistický prezident, jenž oba přátele přiměl k exilu, doplňuje trio skrze vypravěčovy sny (noční můry).

Les Mots brisés 
(La Différence, Paříž 2020)

Francouzská verze románu o Karlu Poláčkova Rozsypaná slova, vydaná současně s českou

Le char et le trolley
(Vents d’ailleurs, La Roque d’Anthéron 2014)
« Tank a trolejbus »

Autorův první román psaný i publikovaný ve francouzštině. Nakladatelství sídlící ve francouzském Arles vydává díla frankofonních autorů z Afriky, Karibiku, Francouzské Guyany… a nyní i Česka.