credit@elishka

Už týden sleduji napínavou reality show s názvem Jak dlouho vydrží francouzský velvyslanec v Nigeru bez jídla a elektřiny? Pučisté, kteří v červenci v Niamey převzali moc, vypověděli francouzského velvyslance ze země. Prezident Macron to odmítl a hrozí Nigeru vojenským zásahem. Pučisté vypověděli Paříži smlouvy o armádní spolupráci a přerušili dodávky elektřiny na její ambasádu v Niamey.

Jde pravděpodobně o konec přátelství „na věčné časy“ mezi Francií a Nigerem… a nejen jím! Bývalá první koloniální velmoc v Africe si i po dekolonizaci 60. let udržela nad regionem kontrolu a ve většině střídání stráží v čele „spřátelených“ zemí včetně vojenských převratů měla Paříž tak či onak prsty. Před pár lety jako by se tamní situace Francouzům totálně vymkla z ruky. Vše začalo vojenským převratem v Mali z roku 2020, kam o pár let dřív vyslal prezident Hollande vojska, aby skoncovala s islámským terorismem. Nová vláda v Bamaku Francouze opakovaně obviňovala ze spolupráce s teroristy a v roce 2022 musel Macron svá vojska potupně stáhnout. Puče se uskutečnily i v Guineji, Burkině Faso a Nigeru. Nejostřejší kritiky Macrona si dnes vyslechnete z úst vojáků vládnoucích v Bamaku a Niamey.

Minulou středu byl v Gabunu pučem sesazen klan Bongů sloužící věrně Francii od 60. let. „Okupanti, jděte domů!“ volají demonstranti v Niamey a nedá se vyloučit, že se jim jejich přání brzy splní.

Deník Metro 6. 9. 2023