credit@elishka

Nejmenovanou známou, která se živí psaním knih, oslovila jedna středočeská knihovna s nabídkou literárního čtení. Kamarádka návrh přijala; pár dní před domluveným termínem jí akci zrušili s vysvětlením, že pozvánka na facebookové stránce knihovny nezískala dostatečný počet lajků.

V dnešní době mě už nic nepřekvapí, tak proč bych se divil tomu, že vedení knihovny od čtenářů očekává aktivní účast na jejím facebookovém profilu? Jsem naivní, když si představuji, že místo brouzdání po sociálních sítích tráví milovníci literatury volný čas raději čtením knih – například těch, které napsala moje kamarádka? Prosím vás, tomuhle přece sám nevěříte… v roce 2023!

Podle izraelského historika Yuvala Noacha Harariho, jenž hlásá teorie o nadcházející proměně člověka v robota, staré církve skončily a na jejich místo nastupuje nová; v dataismu Bibli a pana faráře v roli autority vystřídal Google. Podobně jako Harari i středočeské knihovnice před realitou upřednostňují realitu virtuální, v níž dle některých sýčků už dávno žijeme.

Posedlost lajky je projevem egoismu i odtržení od života. Kde a jak sehnat nové lajky? Jednou mě na Facebooku požádal o přátelství jakýsi francouzský spisovatel a jedním dechem mi nabídl výhodný obchod: on bude lajkovat zprávy na mé zdi a já na oplátku ty jeho. Navázali jsme přátelství, já mu ale nic nelajkuju. On tím pádem ignoruje mě. Říkám vám: Život je boj!

Deník Metro 14. 6. 2023