credit@elishka

Ve srovnání s Paříží, kde se pořád něco děje, v Rennes chcípl pes. Podobně jako v celé Bretani dávají i v její metropoli lišky dobrou noc; i když přesnější by asi bylo říct, že tam dávají racci dobrý den.

Pravda, když už se v ospalém Rennes něco přihodí, obvykle to více či méně vybočuje ze zavedeného řádu všehomíra. Například – nejspíš úplně – poslední demonstraci proti Macronově důchodové reformě na počátku měsíce v mém městě nečekaně podpořili mořští rackové. Místní policie nad shromáždění vypustila drony s cílem monitorovat demonstranty. Záhy se začali slétat racci a na drony zaútočili. Lidé pozorovali ze země ty scény v přímém přenosu a volali: Rackové s námi! Vzhledem k houževnatosti racků policii nezbylo než drony potupně stáhnout. Fabrice Lerestif, tajemník odborového svazu Force Ouvrière, to okomentoval slovy: „Kolegové z odborového svazu racků jsou našimi cennými spojenci v boji proti dronům.“

Rackové se rozhodli otevřít zobák možná i proto, že až donedávna bylo policejní užití dronů ve Francii zakázáno. Jelikož demonstrací ve Francii neubývá, ale spíše naopak, v dubnu vláda dekretem špiclování občanů s pomocí dronů povolila. Renneský prefekt byl jedním z prvních, kteří legalizace využil. V případě, že by racci v sabotážních akcích proti dronům pokračovali, by bylo možno nasadit drony na samotné racky a po identifikaci vůdců tyto jedince exemplárně potrestat.

Deník Metro 28. 6. 2023