Bryane, Marie, mamko a taťko, možná si myslíte, že jsem blázen, ale podle mě má smysl přivést ty lidi k Ježíši Kristu… Už se nemůžu dočkat, až budou stát kolem Božího trůnu a slavit Jej ve svém rodném jazyce.“ Tenhle lístek poslal 27letý Američan John Allen Chau rodičům těsně před svým odplutím k ostrovu Severní Sentinel, jejž obývá poslední domorodý kmen na světě žijící v naprosté izolaci od moderní civilizace.

Ta zpráva měla ovšem být jeho poslední… Při prvním pokusu o vylodění se vystřelený šíp zapíchl do Bible, již s sebou vezl. Američan v tom odmítl vidět Boží znamení a učinil druhý pokus. Posádka lodi kotvící v povzdálí jen bezmocně sledovala, jak muže, který k břehu připlul sám na kajaku, zasahují šípy, domorodci mu navlékají kolem krku smyčku, vláčí ho po zemi a mrtvolu nakonec zahrabou.

Američanovo zabití zavání spíše asistovanou sebevraždou. Chau, který překročil přísný zákaz vstupu na ostrov vyhlášený indickou vládou v 90. letech, věděl, že domorodci útočí na každého, kdo se k nim byť jen přiblíží.

Domorodci, kteří sem připluli před 60 tisíci lety z Afriky, možná tuší či cítí nebezpečí, která jim z vnějšího světa hrozí. Pro nás neškodné mikroby zavlečené cizincem by pro ně byly smrtelné. Osudový by jim byl i vpád naší civilizace. Tihle lidé ve skutečnosti bojují o vlastní přežití.

Amatérský misionář si nesplnil sen o tom, že přivede Sentinelce k Božímu trůnu, a naopak se k němu promptně vyslal on sám.

Deník Metro, 28. 11. 2018