Možná že i vy jste zhlédli videa zobrazující medvědy, slony a nosorožce, kteří si v časech celosvětové karantény vyrazí na špacír do města a před nimiž osamělí chodci prchají v panice. I když jsem na medvěda či nosorožce v ulicích bretaňského Rennes zatím nenatrefil, pár svědectví o tom, že zvířatům poslední dobou otrnulo, jsem přece nasbíral.

Zrovna včera mi cestou do pekařství zkřížila cestu kočka. Se vztyčeným ocasem přede mnou udělala pár ladných kočičích krůčků, načež ulehla na záda a jako věrný pes mi nastavila břicho. Neznali jsme se s tou kočkou, a tak nechápu, kde vzala jistotu, že nejsem nějaký kočkovrah. Když jsem si před ní dřepnul, dlouho neváhala a vyskočila mi na kolena; stačilo málo a vyšplhala se mi na rameno…

Ptáci dnes ve městě pořádají koncerty. Mezi nejpilnější sólisty patří kos. Před pár dny jsem jednoho spatřil na parkové cestičce a začal ho fotografovat. Ač se mi na přístroji zaktivoval blesk, vůbec ho to nerozházelo. Hopkal si v trávě a pořád po mně pokukoval jedním okem. Potom natrhal nějaká kvítka a přiskákal mi je ukázat. Kdybyste mi to nevěřili, vězte, že mám důkaz: asi patnáct fotek toho kosa!

Jako by období, kdy mezi lidmi panuje velká nejistota, zvířatům naopak posilovalo sebevědomí. Při pohledu na naše ustarané tváře s rouškami pochopila, že jsme my, páni tvorstva, sestoupili z piedestalu a začínáme si neradi připouštět vlastní nepatrnost.

Deník Metro, 29. 4. 2020