Za mého dětství nabízelo televizní zpravodajství rok co rok napínavou show s názvem boj o zrno. Startovala koncem července a vrcholila na přelomu srpna a září. Hlasatelé s kombajny chroustajícími obilný lán na pozadí obrazovky denně vzrušeným hlasem uváděli aktuální čísla sklizených hektarů. Jako každý boj i tento provázela nejistota a v případě dešťů se bitva protáhla. Nakonec vždycky vše dobře dopadlo a divák směl vydechnout úlevou: pšenice byla sklizena do posledního klasu a socialistické zemědělství podalo další důkaz o své výkonnosti!

Poslední dobou mám pocit déjà vu, když v souvislosti s epidemií Covid-19 vidím moderátory televizních zpráv denně ohlašovat aktuální počty nemocných, uzdravených a mrtvých. Že je srovnávání sklizeného obilí s oběťmi nebezpečného viru projevem cynismu? Promiňte, ale nejsem to já, kdo epidemii změnil v televizní reality show boj s virem! V obou případech pokrývá boj delší období, během něhož se člověk tak či onak poměřuje s přírodou, a figuruje zde tak řada neznámých. Za Husáka se ale v letních televizních zprávách o zrno válčilo denně pár minut; dnešní zpravodajství je už dva měsíce monotématické: koronavirem začíná, koronavirem pokračuje a koronavirem končí.

Než se z toho vyhrabeme, poznamená nás to tak, že svou letní nabídku zmrzlináři zřejmě doplní o koronavirovou… Uvidíte, jak půjde na dračku! Samo sebou jen v případě, že mezitím ministerstvo zdravotnictví nezakáže zmrzlináře.

Deník Metro, 13. 5. 2020