
Ptají se mě lidé, kteří pojmou ideu, že jsem na Zemi přilétl z jiné planety: „Máš řidičák?“ Já jim na to odpovídám: „Řidičák ano, auto ne.“
Vlastnictví osobního vozu je obecně vnímáno coby znak svobody. Něco na tom bude. Auto vám umožňuje přesunout se kdykoli z místa A do místa B. Na druhou stranu jde o vcelku nákladnou starost. Začíná to nákupem vozu, pokračuje nejrůznějšími pojištěními, pravidelnou technickou kontrolou, pohonnými hmotami, jejichž cena vystřelí, kdykoli se ve světě něco šustne (o dramatické události není v posledních měsících a letech nouze), a končí parkováním, které ve městech nebývá zdarma. Vyloučit nelze ani, že do vás někdo nabourá a – v lepším případě – vám pomačká plech. Zkrátka majiteli osobního automobilu tečou z kapsy peníze proudem…
Na venkově bych bez auta stěží obstál, já ale žiju ve městě, pár desítek metrů od stanice metra. K cestám po městě využívám MHD a k vyjížďkám po okolí bicykl, u něhož stačí napumpovat pneumatiky, promazat řetězy olejem – a už se jede. V případě, že potřebuji svézt někam dál, najde se vždycky někdo, kdo mě tam rád sveze. A když se náhodou ocitnu sám uprostřed divočiny, postavím se na okraj silnice a zvednu palec; počítám projíždějící vozy na prstech jedné ruky a obvykle nemusím přejít ke druhé. Zapomněl jsem vám říct, že je Bretaň stopařovou zemí zaslíbenou: zdaleka nemusíte být mladou ženou bez doprovodu, aby vám někdo brzy zastavil a popovezl blíž k cíli.
Deník Metro 1. 6. 2022
Martine tvůj článek v metru je sice velice příjemný, ale není úplný. Automobil i kolo mají své dvě stránky, tak jako vše na světě. Jsem automobilista i cyklista a musím tě opravit s náklady na provoz. Na kole najedu ročně zhruba polovinu co autem a momentálně dávám nejen za “občasné promazání řetězu” kola (horského) polovinu peněz, co za provoz auta. A to si nedávám kolo do servisu jako auto, protože servis mám svůj. Ročně platím za jeden lepší řetěz 1500,- (pokud ho po každé jízdě čistím a následně mažu) za 12i stupňovou kazetu 4000,- za jednoduchý převodník 2000,- za pneumatiky na zimu 2500,- za letní 2500,- za brzdové destičky 3 x do roka v součtu 800,- za správný olej na mazání zhruba 500,- a nepřičítám další výdaje za ložiska do nábojů, oblečení, povinnou výbavu a jiné příslušenství nezbytné pro toto potěšení. Čili ročně zhruba 15000,- Kč na zhruba 10000 Km. Takže na kole mne vyjde jeden kilometr zhruba 1,38 Kč. A to nedám ani korunu za servisní práce. Takže jenom občas nafouknout a namazat nestačí, jak sám píšeš v METRO 1.6.2022. Rád čtu příjemné, ale zároveň pravdivé články, které nás trhají od negativního dění kolem nás, ale jak sám dobře víš, vše na světě se dneska počítá a opravdu nic není zadarmo. Jinak na Bretani jsou asi mírumilovní a láskyplní automobilisté, protože tady v Česku stopovat bez hezké slečny a jenom sám je až riskantní….
Děkuji, pane Edere, za komentář. Všecko je relativní: na kole se dá jezdit za 15 000 Kč,nebo třebas i za 500 Kč ročně. Záleží na tom, jak náročný jste cyklista. Já jsem cyklista skromný a nenáročný. V Bretani opravdu řidiči stopaře berou – dokonce i samotného dvoumetrového chlapa, jako jsem já.