credit@elishka

Poslední červnový den v Praze poznamenala nešťastná událost. Při potopení parníku Avion zahynul dosud neznámý počet lidí a další stovky zraněných v noci ze čtvrtka na pátek vytáhli z vltavských vod hasiči.

Co způsobilo katastrofu? Na literární akci pořádanou na palubě lodi se dostavila obrovská masa návštěvníků, jež přetížila dávno nefunkční plavidlo. Loď se odtrhla od břehu, kde byla připoutána, a uprostřed říčního proudu zvolna klesla ke dnu.

Když jsem viděla proud lidí valící se dovnitř přes železný můstek, měla jsem napřed radost,“ vypráví jedna z přeživších, spisovatelka Lenka H. „Říkala jsem si: Dva roky všelijakých lokdánů vyvolaly u veřejnosti hlad po kultuře. Zajít si na nákup mohli lidé i v době největších omezení, ale na literární čtení ne. Samozřejmě mě těšilo, že si Pražané vybrali zrovna moji akci.“

Spisovatelce zamrzl úsměv na rtech v okamžiku, kdy lidé natlačení k vnější stěně kajuty, aby lépe slyšeli, protože autorka ze své nejnovější knihy četla bez mikrofonu, převážili loď na bok. „Když jsem zaslechla praskání, pochopila jsem, že je zle,“ vzpomíná Lenka H.

U jezu před Karlovým mostem krom tří mrtvol našli hasiči i knihu se spisovatelčiným jménem na obálce. „Byla jsem ráda, že se ta knížka našla,“ doznává autorka. „Podle ohnutého rohu na straně 66 jsem poznala, že jde právě o tu, z níž jsem začala číst úryvek… a nedočetla. Tahle kniha mi bude navždy připomínat chvíle, kdy jsem se podruhé narodila.“

Deník Metro 15. 6. 2022

Foto @elishka