credit@elishka

Začíná léto – roční období, kdy můžeme dělat věci, které jsou jindy obtížněji dostupné. Po ulici smíme chodit bez svetru, roušky a jen tak v kraťasech, u stánku si koupit zmrzlinu a pak lízat, lízat a na nic nemyslet. Takhle nějak to vypadá v ráji. Pro kamarádku Jitku symbolizuje léto meloun (ten velký zelený). Rozkrojí ho na dvě půlky, odřízne jeden díl a vykusuje červenou cukrovou dužinu tak dlouho, až si od ní ublemtá obě uši.

V létě, když se rtuť na teploměru šplhá do výše a sluníčko svítí na modré obloze, vyrážejí lidé na výlety do přírody a koupou se v řece i rybníce. Zatímco Čech je schopen vlézt do každé větší louže, chová Francouz ke koupání v rybníce odpor. Na březích většiny jezer obklopujících velké aglomerace varují výstražné cedule Zákaz koupání nedostatečně integrované cizince. Pravděpodobnou příčinu Francouzovy nechuti ke sladkovodní koupeli odhalíte při zběžném pohledu na mapu: země je ze tří světových stran obklopena mořem a mořská lázeň hraje prim. Výhodou Bretaně, kde žiji, je, že jde o poloostrov obklopený ze dvou stran odlišnými moři: z jihu ji omývá teplejší Atlantský oceán a ze severu chladný Lamanšský průliv, v němž se kdysi málem rozpustil otužilec František Venclovský.

Tenhle rok má dvě dvojky, respektive tři. Co to znamená? Že ti, kdo jsou single a mají toho dost, se mohou letos spárovat. Nejpříhodnějším obdobím k tomu je léto. Abychom uspěli, musíme ale hýbnout kostrou a vyrazit ven mezi lidi.

Deník Metro 29. 6. 2022