V době postinformační provázené nebývalým rozmachem sociálních sítí si publikuje každý, co chce. Pravda nezvítězila nad lží a nenávistí a bují dezinformace, jimž se česky říká fake news. Odhalování fake news se věnuje americký prezident Donald Trump, který je zároveň prostřednictvím sítě Twitter jedním z jejich předních šiřitelů. V roce 2017 americký prezident popsal rasové nepokoje ve Švédsku, třebaže se tam žádné neodehrály. Nedlouho po jeho tweetu ve Stockholmu opravdu vypukly. Takové čáry dokáže doba postinformační: ze zprávy o neexistující události nakonec ona událost sama vykvete.

Britský herec, humorista a filmař Sacha Baron Cohen označil Facebook, Twitter a Youtube za „největší propagandistickou mašinérii v historii“. A k politickému marketingu šířenému přes Facebook podotkl, že „kdyby fungoval už ve 30. letech, umožnila by platforma Hitlerovi zveřejňovat 30vteřinové reklamní šoty o jeho řešení židovské otázky“.

Otevřený či skrytý politický marketing ovšem není výhradní doménou sociální sítí, a tvrzení, že se dezinformace omezují na ně, by bylo jen další fake news. Velká média dnes dělají vše pro to, aby v jejich výrobě náhodou nezaostala. Za rok existence francouzského protestního hnutí žlutých vest tamní policie na 4500 demonstrantů zranila, z toho stovky vážně, a desítky jich zmrzačila. Deník české veřejnoprávní televize nedávno odvysílal reportáž o Francii, v níž se prý zvedá vlna násilí… proti policistům!

Deník Metro, 27, 11. 2019