credit@elishka

Ztratila se mi strana. Připouštím, že tahle holá věta nemusí být každému srozumitelná, a rád vám všecko vysvětlím. Řeč je o nejmenované sociální síti, na které všichni jsme a na niž všichni nadáváme. Před deseti lety na svou „zeď“ lidé třeba napsali „Zítra ráno odjíždím na desetidenní dovolenou do Chorvatska!“ a po návratu domů našli vykradený byt. Přestože souvislost mezi oběma jevy šlo stěží prokázat, většině lidí časem došlo, že vytrubování osobních informací do světa obnáší jisté riziko, a s tísnivým pocitem, že je Velký bratr sleduje, si začala počínat obezřetněji.

Ale to jsem odbočil; takže k věci. Někdy koncem léta se ztratila má autorská stránka, kam jsem umísťoval odkazy na své sloupky z Metra. Přesněji řečeno ona na té síti stále je, volně dostupná všem vyjma mě, jejího výhradního administrátora; asi uznáte, že to představuje jistý problém. Slýchám o stránkách zablokovaných kvůli „porušení pravidel komunity“ za zveřejnění (nekorektních) názorů, já se ale v posledních letech vyhýbám názorům jako čert kříži a na své stránce jsem žádné nepublikoval.

Na koho se má člověk obrátit, vynoří-li se problém na virtuální síti s virtuálními správci a sídlem nejspíš někde na Marsu? Na webu najdete centrum nápovědy, kam smíte poslat svůj vzkaz či dotaz. Už přes dva měsíce je bombarduji dotazy – v angličtině, jak se v dnešní době sluší a patří… Bezvýsledně. I když mě vidí i slyší, mé ponížené supliky Velký bratr ignoruje.

Deník Metro 30. 11. 2022