Zatímco se v Česku zastavil život, ukazovala ještě nedávno Francie světu bezstarostnou tvář. Předminulou sobotu si prezident Macron vyrazil se ženou do divadla, aby ukázal Francouzům, že se nemají koronaviru bát, v pondělí se prezidentský pár před objektivy kamer „procházel“ po Paříži a ve středu Macron z tribuny s Eiffelovkou v pozadí hřímal: „Nevzdáme se ničeho – návštěv zahrádek restaurací ani koncertních sálů…“ Jen toho dne se přitom počet zaznamenaných případů nakažených Covid-19 ve Francii zvýšil z 1784 na 2281 a k 33 úmrtím přibylo patnáct dalších.

V neděli šli Francouzi k volbám (5423 zaznamenaných případů, z toho 127 zemřelo), načež v pondělí (6633 nakažených, z toho 148 mrtvých) večer vyhlásil prezident v televizním projevu koronaviru „válku“. Uzavřely se hranice a na občany byla uvalena karanténa. Kdo chce opustit své bydliště, musí si z webu ministerstva vnitra stáhnout příslušný formulář, vytisknout, vyplnit „účel cesty“ a podepsat. Tomu, kdo se venku pohybuje bez vyplněného lejstra v kapse, hrozí tučná pokuta.

V obchodech zatím vládne panika. Lidé se perou o těstoviny, rýži a toaletní papír se šálou omotanou kolem úst. Tak jako v Česku i ve Francii zoufale chybí ochranné roušky a respirátory. Všude v Evropě je to podobné: nejen textil, elektronika a většina spotřebního zboží, ale i roušky a respirátory se totiž dovážejí z Číny, kde nedávno došly…

Covid-19 je posledním hřebíčkem do rakve globalizace.

17. 3. 2020