Přísnost musí bejt, bez přísnosti by se nikdo nikam nedostal. Francouzský premiér Jean Castex zdá se následuje tohle moudré Švejkovo ponaučení. 10. prosince povolil občanům štědrovečerní oslavy se slovy: „Vánoce jsou víc než pouhá tradice; jsou zakořeněny ve francouzské kultuře. Rozhodli jsme se Francouzům říct, aby je oslavili, byť s maximální opatrností.“ Naproti tomu Silvestr letos žádný nebude. „Tuto noc tradičně provázejí oslavy, které obnášejí riziko nového výbuchu epidemie,“ zdůvodnil vládní zákaz premiér.

Poslední den roku bude tak jako jiné dny platit zákaz vycházení mezi 20. a 6. hodinou ranní. Člověka přistiženého v noci venku četníkem to může přijít na 135 eur. A doma u stolu by nemělo být víc než šest lidí. Pokud by někoho udali sousedi a přivolaní policisté zjistili, že je u něho hlava na hlavě, stejně jako organizátorům jedné marseillské party by mu hrozilo obvinění z „ohrožení života druhých“ s trestní sazbou rok nepodmíněně nebo pokutou 15 000 eur.

Avšak ani ty štědrovečerní oslavy nebudou letos z nejveselejších. Podle šéfa pařížské lékařské komise MUDr. Rémiho Salomona mohou lidé na Vánoce navštívit prarodiče za předpokladu, že „rozdělí vánočku napůl a dědeček s babičkou se nají v kuchyni“. A jeho jmenovec Jérôme, jinak šéf francouzských hygieniků, všem doporučil přesunout sváteční večeři před dům.

Co když dědeček s babičkou venku nastydnou a chytí zápal plic? Rozhodující je, že nezemřou na Covid.

Deník Metro, 23. 12. 2020