Velkou moc může mít ve vhodnou chvíli vyřčené slovo… nebo věta. Několik vět, které v červnu 1989 podepsalo skoro 50 tisíc Čechů včetně zpěvačky Hanky Zagorové, předznamenalo agónii normalizačního Československa i proces, pro nějž se ujal nepříliš přesný název sametová revoluce.

Podívejme se do zahraničí. 24. července 1967 na samý závěr projevu proneseného z balkónu montrealské radnice francouzský prezident de Gaulle zvolal: „Ať žije svobodný Québec!“ Tahle jedna věta vdechla život separatistickému hnutí ve francouzsky mluvícím Québeku vůči převážně anglofonní Kanadě a vedla ke dvěma referendům o sebeurčení – v letech 1980 a 1995.

Čas od času se ale slovo jako bumerang obrátí proti tomu, kdo je vyřkl. V souvislosti s aférami jeho osobního strážce Benally 24. července 2018 francouzský prezident Emmanuel Macron před kruhem věrných shromážděných na dvoře Elysejského paláce zahřímal: „Hledají-li viníka, stojí tu před vámi… ať si pro mě přijdou!“

Francouzské protestní hnutí žlutých vest, které odstartovalo 17. listopadu 2018, v reakci na projev složilo píseň „Emmanuele Macrone, hlavo dubová, jdeme si pro tebe, k tobě domů“, která zaznívá na pravidelných sobotních demonstracích. Naposledy ji dav zapěl Macronovi samému 14. července na pařížských Elysejských polích.

Z toho plyne poučení, že dřív než něco vypustíte z pusy, měli byste si to nechat řádně projít hlavou; jakmile se dají události do pohybu, není snadné je zastavit.

Deník Metro, 24. 7. 2019