V létě se uskuteční v Paříži olympijské hry. Někdo se na léto těší, jiný se v ten čas chystá odjet někam hodně daleko. V jednom ohledu mají být tyhle hry výjimečné: hned několik plaveckých soutěží se má odehrát přímo v Seině. Ano, v té, jež se líně valí pod pařížským Notre-Dame, je tmavo- až šedozelené barvy a kterou brázdí turistické lodě bateau-mouche.

Aby šla sportovcům příkladem, chystala se pařížská starostka Anne Hidalgo za doprovodu dvou policejních prefektů smočit své tělo v téhle bájné řece a ukázat, jak plave kraula. To, že se sám vykoupe v Seině, mimochodem slíbil i francouzský prezident Emmanuel Macron. „Samozřejmě že půjdu!“ oznámil před shromážděnými novináři v únoru. Pařížská starostka poté prezidenta vyzvala, aby si šel zaplavat s ní. Její výzva zůstala bez odpovědi.

Anne Hidalgo se měla do Seiny vnořit 23. června, akce byla ale odložena kvůli dravým proudům: zatímco běžný průtok v Seině se pohybuje kolem sta metrů krychlových za vteřinu, hojné jarní deště zvýšily průtok na 349 metrů krychlových za vteřinu. Krom toho už pár měsíců Seina a její přítok Marna procházejí intenzivním čištěním. Podle posledních testů přesto kvalita vody stále není nic moc, hlavně vinou výskytu dvou fekálních bakterií – E coli a enterokoka.

Pařížská starostka momentálně plánuje skočit šipku do Seiny 30. června. Kdy se v Seině chystá rozpustit prezident Macron, zatím není známo.

Deník Metro 12. 6. 2024