I když jsem nikdy nelajkoval stránku francouzské vlády, na nejmenované sociální síti na mě občas vyskočí zpráva od Gouvernement. Nelituju toho, jde totiž o nepřebernou studnici cenných rad připomínající dávný Receptář Přemka Podlahy.

Tuhle mi třeba vláda napsala, že se mám letos v létě připravit na extrémní vedra, a připomněla, jaké tři zásady mám dodržovat: zdržovat se pokud možno ve stínu, dodržovat pitný režim… třetí zásadu jsem zapomněl. Nebo mě informovala o výskytu komára tygrovaného na velké části francouzského území a poradila, jak se proti němu chránit: mám nosit volný oděv s dlouhými nohavicemi i rukávy a stříkat se repelentem. Na tygrovaného komára jsem dosud nenarazil, zato jsem doma objevil mravence. Sleduji pozorně vládní stránku v naději, že mi tam poradí, jak vyhnat z bytu mravence.

Svět skýtá pro lidi četná nebezpečí a vláda je tu mimo jiné od toho, aby 1/ je pro nás identifikovala a 2/ ochránila nás před nimi. Je nabíledni, že bychom její dobře míněné rady měli následovat. Nedávno jsem jel vlakem z Rennes. Krátce před mou cílovou stanicí ženský hlas z reproduktoru ohlásil zastávku Vitré. Těsně před otevřením dveří ten hlas zdánlivě bez jakékoli souvislosti dodal: „Buďme zodpovědní!“

Paní v reproduktoru měla ovšem pravdu. Lidé se chovají nezodpovědně. „Musím se chovat zodpovědněji,“ řekl jsem si a z nádraží ve Vitré zamířil do krámu koupit si repelent.

Deník Metro 29. 5. 2024