Martin Daneš

 

Mongolský šaman tvrdí, že Miloš Zeman nebude zvolen českým prezidentem; pohybuje se prý kolem něho mnoho špatných lidí. „Co je tohle za nesmysl?“ kroutí nato hlavou Mirek Šlouf. Ne, nechci si střílet ze šamana, který za svou činnost obdržel řadu medailí a – když se mu zamane – sešle na někoho kletbu. Přesto podotknu, že z odstupu tisíců kilometrů hledí na českou politiku skrze růžové brýle.

Zde nejsme v mongolské stepi, kde padoucha pádícího na koni s koltem za pasem vidí ze všech jurt na míle daleko (padouši vůbec nemají v Mongolsku snadný život a odcházejí obvykle za lepším do ciziny); český padouch splývá s davem, takřka k nerozeznání od běžných domorodců. Protože v politice a byznysu je jejich koncentrace nejvyšší, lze předpokládat, že v okolí každého vlivnějšího politika se – užijeme-li termín mongolského šamana – „špatní lidé“ rojí. Otázka tak spíše zní: Existuje český politik, jenž se obklopuje lidmi čistých úmyslů, a pokud ano, v jakém jsou poměru vůči těm všeho schopným? Čtvrtinový podíl mi přijde jako poněkud nadsazená hypotéza a je-li u nás někdo takový, bylo by skvělé, kdyby se dostal na Hrad.

Prezidentský kandidát Vladimír Franz – na rozdíl od Zemana – vypadá sám trochu jako šaman a kdo ví, zda jím i není… Byť kolem sebe najisto má mnohem méně kariéristů než Zeman, jeho vyhlídky na zvolení jsou mizivé. Proč? Skutečné či domnělé šamany si za hlavu státu nevolí nikde z obavy, aby spojením nadpřirozené moci s pozemskou nezískali nad lidmi absolutní vládu.

 

Publikováno v deníku Metro, 12. 9. 2012