Musím konstatovat, že ve 2. roce světové zdravotní krize bdělost obyvatel bretaňské metropole povážlivě polevuje. Doložme to na jednom z hlavních hygienických opatření. Snad je to vinou nejnovějšího dekretu, v němž prefekt departementu Ille-et-Vilaine prodloužil povinnost nošení respirátorů na exponovaných místech s vysokou koncentrací obyvatelstva (jaké místo je exponované a od jaké hustoty obyvatelstva na km² jde o vysokou koncentraci?), nicméně v ulicích Rennes jej na tváři kolemjdoucích skoro nespatříte. Když už někdo roušku nosí, obvykle ji nemá navlečenu předpisově, a nezřídka ji exhibuje kdekoli, jen ne na obličeji.

Nejčastějším z uvedených výstřelků je nošení roušky ve stylu náhubek, totiž pod nosem a pouze přes ústa. Někteří jdou ve své extravaganci ještě dále (níže) a roušku nosí jako bryndák – staženou pod ústa a zakrývající výhradně bradu.

U nejpočetnější skupiny renneských domorodců – té, která roušku nenosí – přesto někdy platí, že prohlédnete-li si je pozorně od hlavy až k patě, nakonec ji najdete. Šňůrky jim většinou obepínají zápěstí a samotná rouška trčí volně do prostoru – módní doplněk podzimní sezóny 2021!

Nedávno jsem takhle vstoupil do pekařství. Pekařka na mě zvolala: „Pane, vy nemáte roušku?“ Vytáhl jsem jednu z kapsy, navlékl si ji ve stylu náhubek a pekařka mi bez mrknutí oka prodala bagetu. Předešlého večera jsem jedl česnek a možná mi trochu táhlo z úst… Vida, na co všecko je ta věc dobrá!

Deník Metro, 15. 9. 2021