Martin Daneš

 

Je to něco přes týden, co svým typicky nejistým hlasem premiér Nečas přes televizní obrazovky hřímal, že prý dělá ČSSD takový humbuk kolem církevních restitucí jen proto, aby překryla vlastní korupční aféry. Že tě hanba nefackuje, napadlo mě ihned.

ČSSD zajisté není vedena samými neviňátky a už vůbec nemám iluze od D. Rathovi. Avšak to, že se elitě ODS dosud vyhýbala trestní obvinění, není tím, že by – na rozdíl od kolegů z ČSSD – byla vzorem ctnosti, nýbrž proto, že si po roce 2006, kdy se dostala k moci, tiše zajistila „loajalitu“ policie a státních zastupitelství.

A ejhle: den se sešel se dnem a policisté žádají sněmovnu o vydání Vlasty Parkanové v souvislosti s nákupem letounů CASA, o němž – na návrh političky v roli ministryně obrany – v dubnu 2009 bez výběrového řízení rozhodla tehdejší Topolánkova vláda v demisi.

Nečas, jenž vedle Miroslava Kalouska v téhle vládě seděl, si v první chvíli vybaví, že pro nákup hlasoval na základě podkladů předložených ministerstvem obrany. Pak se ale pochlapí a už volá z parlamentní tribuny, že o složení vlády nebude rozhodovat „parta policejních plukovníků“. Kalousek dokonce veřejně prohodí cosi o „policejní zvůli“.

Je vidět, jakou má současná moc představu o vládě práva v Česku. Policie si zaslouží pochvalu v případě obvinění vůči opozici; obviňovat prominenty z vládního tábora neradno.

Mít tak v trestním zákoníku starý dobrý komunistický paragraf o podvracení republiky, přišel by dnes premiérovi nejspíš vhod…

 

Publikováno v deníku Metro, 20. 6. 2012