Po zabití černocha George Floyda bílým policistou v americkém Minneapolis vypukly masové protesty ve Spojených státech. Svého Floyda má však i Francie: smrt 24letého Adamy Traorého, původem z Mali, při zadržení četníky v Beaumont-sur-Oise v červenci 2016 zůstává neobjasněna. Na rozdíl od Floydova tohle zatčení nikdo nenatáčel, tudíž se podezření, že se i Traoré zadusil, když ho četník povalil na břicho a „zaklekl“, u soudu nepodařilo prokázat.

Přes trvající zákaz shromažďování se dnes po celé Francii konají protesty proti řadě nepotrestaných případů policejního násilí, mimo jiné vůči lidem tmavší pleti. Atmosféra dále zhoustla po zveřejnění článku novináře nezávislého internetového média, který se propašoval do uzavřené facebookové skupiny policistů a četníků a padl tam na hnízdo pohrobků NSDAP.

Ve skupině čítající přes osm tisíc členů formulace „černej jako lejno“ patří k těm nejjemnějším. Jako lovec nad lví trofejí se tu strážci zákona radují ze zranění či smrti „špinavců“ v průběhu policejních akcí a vzájemně se povzbuzují k zabíjení dalších.

Ve snaze uhasit požár prezident Macron nařídil v pondělí vládě „urychlit vyšetřování případů rasismu“ v policejních řadách. O tom, jak se tyhle kauzy řeší dosud, podává výmluvné svědectví policista Alexandre Langlois, šéf policejních odborů Vigi dočasně postavený mimo službu: „V případě ohlášení projevu rasismu uvnitř policejního sboru je kázeňsky potrestán… stěžovatel.“

Deník Metro, 10. 6. 2020