credit@elishka

Dám vám hádanku. Zástupce jedné profese veřejné služby Francouzi, kteří znovu vyšli do ulic, oslavují, příslušníky té druhé zatracují; obě v češtině začínají slabikou po. Říkáte, že se dáte poddat? Demonstranti tleskají popelářům a nadávky prší na policisty.

Popeláři se stali symbolem odporu proti Macronově reformě zvyšující věk odchodu do důchodu z 62 na 64 let. Zástupci popelářů tvrdí, že mají nejen těžkou práci, ale jsou i více vystaveni riziku nádorových onemocnění; se šesti křížky na krku, jsou-li ještě naživu, jsou zralí akorát tak na důchod. Pařížští popeláři už řadu týdnů stávkují, ulice jsou zavaleny odpadky, lidé se dusí smradem a krysy mají pré. Když se vláda minulý týden rozhodla popeláře k práci přinutit, vypukly v Paříži demonstrace na jejich podporu.

Drtivá většina Francouzů důchodovou reformu odmítá a od února se proti ní po celé zemi konaly protesty a stávky. Vláda, která k prosazení zákona neměla ani většinu v Národním shromáždění, využila v pátek ústavního článku umožňujícího přijmout návrh bez hlasování, a zákon tak vstoupil v platnost na prezidentovo lusknutí prstů.

V reakci na ten akt vypukly spontánní projevy lidového hněvu, nenahlášené demonstrace a blokády. Policejní těžkooděnci se s tím nemažou: mlátí lidi obušky, stříkají na ně slzný plyn, střílejí z pušek na gumové projektily. Dav odpovídá oblíbeným sloganem z dob žlutých vest: „Všichni nenávidí policii!“

Fandíte popelářům, nebo policistům?

Deník Metro 22. 3. 2023