credit@elishka

Starší muž na kole zkříží cestu důchodkyni venčící psa a zvolá: „Za chvíli tu všechno ovládnou krysy!“ „Nějak to přežijeme,“ odpoví mu ta paní a potutelně se usměje. Spíš než na pána, který už přejel a veze si svou zlobu někam pryč, se směje na mě, poněvadž jdu zrovna kolem.

Obyvatelé Rennes trpí tím, že už přes měsíc ve městě nikdo nevyváží smetí. Plné kontejnery v ulicích přetékají odpadky a kolem se vrší hory černých pytlů. Hnutí proti důchodové reformě ztěžuje od počátku února život Francouzů, a i když byl zákon o zvýšení věku do důchodu z 62 na 64 let před třemi týdny bez parlamentního hlasování přijat, blokády a stávky (mimo jiné popelářů) pokračují.

Ve služební místnosti v přízemí našeho domu stojí přeplněné popelnice, které ráno dvakrát týdně staví úklidová služba na chodník v naději, že je někdo vynese, a v podvečer dvakrát týdně je zase táhne dovnitř, pořád stejně plné. Místní radnice najímá na svoz odpadků soukromé firmy. Viděl jsem muže, který sbíral pytle ležící kolem kontejnerů a skládal je do malé dodávky. Situaci to nevyřeší, protože „stávkokazů“ je málo, odpadků mnoho a malé dodávky nenahradí popelářské vozy odstavené v depu.

V jednom novém videu jakýsi Pařížan chválí revoluční zlepšovák na poli vynášení smetí. „Hurá,“ raduje se, „už nemusím snášet pytel s odpadky ze 4. patra k popelnicím!“ Otevře okno a plný černý pytel jím vyhodí ven. Pytel dopadá přímo doprostřed hory odpadků ležící dole na chodníku.

Deník Metro 5. 4. 2023