Tento příběh budiž pro vás, pánové, poučením. Nenatáčejte své mužné přednosti videokamerou a nevystavujte je dámám na síti, abyste se neshodili jako jeden francouzský politik! Že by vás nic takového ve snu nenapadlo? Pak můžete dočíst sloupek s klidným svědomím.

Benjamin Griveaux patřil k nejbližšímu okruhu věrných prezidenta Emmanuela Macrona. Do loňského března byl vládním mluvčím a pak oznámil svou kandidaturu na pařížského starostu; zmíněná funkce se některým politikům stala odrazovým můstkem k té nejvyšší.

Griveauxovy sny o velké kariéře zhasly před týdnem, kdy web ruského, ve Francii žijícího performera Piotra Pavlenského zveřejnil jeho chaty s jakousi ženou doplněné o jeho masturbační videa. Poté, co snímky ztopořeného politikova údu zaplavily Twitter, dotčený svou kandidaturu stáhl.

Zveřejněním videí chtěl Pavlenský poukázat na pokrytectví muže prezentujícího se v kampani coby věrný manžel a vzorný otec. Macronův režim je podle něho stejně zločinný jako ten Putinův, před nímž uprchl z Ruska. Jakoby na potvrzení těch slov byl Pavlenský vzápětí nato zatčen; za zveřejnění intimních videí druhé osoby bez jejího souhlasu mu hrozí dva roky nepodmíněně a pokuta 60 tisíc eur.

Pavlenský získal v roce 2016 Cenu Václava Havla za kreativní disent. Podle svého advokáta má v zásobě další „kreativní“ videa francouzských politiků. Někteří lidé se teď sázejí o to, jakou z Macronových choulostivých partií spatří brzy na síti.

Deník Metro, 19. 2. 2020