Znáte tu pohádku o království, kde bylo zakázáno zpívat? Jmenovalo se tuším Půlnoční. Tahle chmurná říše má své dědice v současné realitě: prefekt francouzského départementu Hérault před týdnem tamním poddaným zakázal tanec „v zařízeních přístupných veřejnosti“ a na veřejných prostranstvích, „otevřených i krytých“. To znamená všude. Zákaz prozatím platí do poloviny září.

Podobně jako Hérault se na francouzském „zdravotním semaforu“ ocitla v červené zóně Paříž a povinnost chodit venku v roušce zavedli ve městě i okolních předměstích. Poněvadž hot-dog ani cigaretu skrz roušku neprostrčíš, propadli Pařížani nejistotě, zda smějí na ulici dál jíst nebo kouřit. Pařížská prefektura a radnice vydávají k věci rozporuplná stanoviska, což znamená, že pokud se policistovi nebude zamlouvat váš obličej, skončíte s pokutou 135 eur jako žena, která si v normandském přímořském letovisku Ouistreham stáhla roušku, aby si kousla do zakoupené oplatky.

Francouzský premiér Jean Castex si pochvaluje, že za nenošení masky rozdá policie 700 pokut denně. Podle starosty Nice Christiana Estrosi 12-13 procent z nich připadne na jeho město. Rozruch vyvolalo video zákroku proti páru bez roušky, během něhož policisté rozbili muži hlavu. Ve stejný čas se na tribuně u startovní čáry Tour de France vystavovali starosta s VIP hosty bez roušek. Starosta Estrosi se hájil tvrzením, že se zrovna „občerstvovali“. Co je dovoleno pánovi, není dovoleno kmánovi.

Deník Metro, 2. 9. 2020