Nestává se denně, aby někdo nafackoval prezidentovi. Emmanuel Macron si svůj křest rozmáchlou dlaní rozezleného francouzského občana odbyl před měsícem na mítinku v jižní Francii. Útočník, 28letý Damien Tarel, byl zadržen a už po pár dnech odsouzen na čtyři měsíce nepodmíněně.

Francouzi se od té chvíle přou o to, zda je Tarel padouch, nebo hrdina. Velká média zastávají názor, že fackou prezidentovi „uštědřil políček celé Francii“ a označují ho za stoupence krajní pravice. V okamžiku, kdy vystřelil pravačkou proti prezidentově líci, totiž mladík zvolal „Dost bylo macronismu!“ a doplnil to pokřikem francouzských královských vojsk. Avšak Tarel holduje středověkému souboji a monarchie je pro něho referencí mnohem spíš citovou než politickou.

Tarel nebyl nikdy trestán a fandí hnutí žlutých vest. Prohlásil, že ho zaskočilo, když si ve skupině lidí za zátarasem vybral prezident jeho, popadl ho za holé zápěstí a stiskl: „Když jsem uviděl jeho sympaticky prolhaný pohled, kterým ze mě chtěl udělat svého voliče, otřásl jsem se odporem.“

Macron není první zpohlavkovaný francouzský politik. V roce 2017 vlepil v Bretani 18letý mladík políček čerstvě odvolanému premiéru Manuelu Vallsovi; schytal za to tříměsíční podmínku.

Když někdo nafackuje politikovi, rychle ho odsoudí, zato procesy politiků obviněných z korupce se ve Francii táhnou občas celá desetiletí. Snad i proto některé Francouze, spatří-li politika naživo, začne svrbět ruka.

Deník Metro, 7. 7. 2021