Ulice všech větších měst v sobotu zaplavily davy demonstrantů skandující „Svobodu! Svobodu!“ Ne, tyhle scény se neodehrály v Bělorusku a terčem protestů nebyl Alexandr Lukašenko, nýbrž ve Francii. O pár dní dřív totiž prezident Emmanuel Macron oznámil mimořádně tvrdé restrikce vůči všem, kdo nejsou očkováni proti covidu.

Bary, restaurace, obchodní centra, nemocnice, domovy důchodců, vlaky, letadla i dálkové autobusové spoje mají napříště být dostupné pouze pro držitele nového zdravotního (vakcinačního) pasu. Prezident vyhlásil povinné očkování zdravotnického personálu, hasičů a zaměstnanců zařízení, kteří jsou ve styku s rizikovými skupinami. A ty, kdo už obdrželi dvě dávky vakcíny proti covidu, informoval, že v září podstoupí dávku třetí.

Mezi protestujícími ve městě Rennes byli očkovaní i neočkovaní, které spojuje odpor k zavedení vakcinačnímu pasu. Jedna demonstrantka nesla transparent s přilepeným dokladem o absolvování dvou očkovacích dávek. Na rozdíl od demonstrací žlutých vest probíhalo vše v klidu a mnozí kolemjdoucí protestujícím vyjadřovali podporu.

Opatření se vydávají za hotovou věc od prezidentova vyhlášení, i když o nich francouzský parlament začne jednat až dnes. Macron přislíbil, že po „zvládnutí pandemie“ přistoupí k důchodové reformě a reformě podpor v nezaměstnanosti, které před časem kvůli vlně protestů uložil k ledu. Následující týdny ve Francii budou horké a nebude to nutně souviset s počasím.

Deník Metro, 21. 7. 2021