Máte známost. Navenek všecko funguje, jak má, a přece vás provází jakýsi pocit nenaplněnosti. Jednoho krásného dne vám představí vaše dívka svou nejlepší kamarádku, a v tu ránu se vám v hlavě rozsvítí: Tohle je ona! Podobná delikátní situace se může ovšem odehrát i v opačném gardu: milé čtenářky, přemýšlejte dobře, dřív než odpovíte na otázku, zda se žádná z vás nezhlédla v nejlepším kamarádovi vašeho přítele… Pohlaví smíte libovolně kombinovat, princip zůstává stejný: v hracím poli se objeví vetřelec, jehož příchodem se figurky na šachovnici začnou přeskupovat.

A není třeba se zde omezovat na pole milostných vztahů. Nepřítomného učitele zastoupí jiný. Suplující kantor místo kolegy odučí hodinu, dvě, tři… Po čase vyjde najevo, že nová situace vyhovuje všem aktérům, suplování se změní v běžnou výuku a starý učitel mizí v propadlišti dějin.

Jak předejít tomu, abych se stal sám obětí takové rošády? Tím, že přítelkyni nepředstavím svého nejlepšího kamaráda? Těžko; proti entropii žádný člověk nic nezmůže. Naštěstí přetrvává naděje, že: nejlepší kamarád mou přítelkyní pohrdne, ať z čiré dobroty, anebo proto, že je mu z duše protivná; suplujícího kantora, jenž mě připravil o místo, dohoní žaludeční vředy, a nezbude mu tak než hodit rukavici do ringu.

Máme léto, které je časem dovolených i nenápadného zrání rošád příštích, leč nevěšte hlavu: místo potupného odchodu ze scény na podzim role náhradníka možná připadne právě vám!

Deník Metro, 5. 8. 2020