Začalo to celkem nevinně. Minulý pátek sledoval opoziční novinář představení v pařížském divadle Bouffes du Nord a tři řady před sebou zmerčil povědomou kštici. Prezident Emmanuel Macron! Na mobil natočil kratičké video s Macronovou šošolkou a umístil je na Twitter s výzvou lidem, ať se rychle dostaví na místo.

Záhy se před divadlem utvoří srocení a pár desítek lidí se pokouší proniknout dovnitř. Foyer se však hemží policisty, kteří občany lačnící po kultuře z divadla vytlačí. V dalších chvílích propuknou v okolí policejní manévry a vše, co má ruce a nohy, musí z téhle zóny pryč. Zatímco se uvnitř divadla prezidenta ujímá ochranka, vyvádí ho ven a odváží pryč, jiní policisté zatýkají novináře, jenž zprávou na Twitteru pozdvižení vyvolal. Novinář putuje do vazby a je obviněn ze „svolání demonstrace za účelem násilností“.

Za všecko si přitom může prezident sám. Loni v létě v souvislosti s aférou svého osobního strážce Benally před hloučkem věrných, shromážděných na dvoře Elysejského paláce, zvolal: „Pokud hledáte viníka, máte ho před sebou; ať si pro mě přijdou!“ Od té doby se lidé pokoušejí pro Macrona přijít – marně.

Od začátku stávky proti důchodové reformě, jež zemi ochromuje už přes čtyřicet dní, se po prezidentovi takřka slehla zem. V pondělí navštívil přístav Dunkerque; provázelo ho na 10 tisíc policistů a uzavřené město se změnilo v mrtvou zónu.

Macron sliboval v roce 2016 Revoluci, jež nyní přichází. Proti němu.

Deník Metro, 22. 1. 2020