My všichni – Emmanuel Macron s vámi. Slogan à la Velký bratr a vůdcův sugestivní pohled na plakátě před druhým kolem francouzských prezidentských voleb skvěle vystihují jejich atmosféru.

V prvním kole kandidátky obou dříve dominantních stran pravice i levice Valérie Pécresse a Anne Hidalgo žalostně propadly, a stát jim tak neproplatí volební výlohy, zatímco hlasy konkurentů, kteří by s gustem roztrhali Lisabonskou smlouvu, by daly dohromady jasnou většinu. Když se pak do finále už podruhé v řadě vedle Macrona dostala šéfka krajně pravicového Národního shromáždění Marine Le Penová, střetnutí politických programů a vizí podruhé vystřídala pohádka o boji Dobra se Zlem. Krom většiny vyřazených kandidátů prvního kola k hlasování pro Macrona vyzvali Francouze přední zahraniční státníci, pařížská média i petice umělců, sportovců, akademiků, zdravotníků, předáků odborových svazů… Chyběly jen dojičky, což bude možná tím, že francouzština tuhle profesi nezná. K podpoře Macrona podřízené i studenty vybídla mailem rektorka Univerzity v Nantes. Další představitelé veřejné správy ji napodobili; nic proti demokracii, když se ale ocitne vlast v ohrožení, je třeba se semknout v jeden šik.

Dopadlo to podle očekávání a už chvíli po vyhlášení výsledků kropila policie v Paříži protimacronovské demonstranty slzným plynem. Přesně o týden později hořely v pařížských ulicích barikády. Místo do Paříže vyrazte v červnu raději někam k moři.

Deník Metro 4. 5. 2022