credit@elishka

Valí se na nás odevšad. Umělá inteligence (AI) za vás ráda vyřeší ty nejsložitější úkoly! Ráda? AI je prostě vyřeší. Nepřišla jako blesk z čistého nebe; od vlastního rozumu se osvobozujeme už delší čas. V roli spolujezdce s mapou v ruce jsem jednou radil řidičce jet rovně, ona ale odbočila doprava, dle pokynů GPS; silnici zanedlouho vystřídala úzká lesní stezka. Navigace má své mouchy; na AI, která vás nenechá ve štychu ani při cestě do Mongolska, se můžete spolehnout.

Podle francouzského lékaře a známého televizního komentátora Laurenta Alexandra umělá inteligence brzy vystřídá člověka v obrovském počtu profesí; v případě, že nechceme prohrát v boji s ní, bychom se prý měli nechat očipovat (jak vidno, bojujeme dnes na všech frontách). Další řešení nabízí vývojáři ze Silicon Valley: brož napojenou na AI, která má za pár let vystřídat smartphone. Připnete si ji na klopu košile a ona vám odpoví i na tu nejzáludnější otázku. Obraz bude promítat přímo do vaší dlaně. U jakékoli potraviny vám sdělí, zda je pro vás vhodná čili nic, zkrátka a dobře vás bude úspěšně provádět životem.

S GPS, která vaši Octavii navede na lesní stezku, může být občas legrace, s umělou inteligencí však už jde do tuhého. Člověk, který se plně odevzdá do rukou AI, se zřekne své intuice, zbaví se možnosti učit se z vlastních chyb a tím posouvat své poznání vpřed. A to nemluvím o riziku, že spadne síť.

Deník Metro 24. 1. 2024