Ukrajinci, kteří v prvním kole prezidentské volby do čela s velkým náskokem před ostatními umístili herce Volodymyra Zelenského, originálním způsobem proměnili fikci v realitu. Zelenského kvalifikací pro nejvyšší úřad totiž byla jeho hlavní role v televizním seriálu Služebník lidu, v němž hrál učitele Holoboroďka náhodou zvoleného ukrajinským prezidentem. Nenápadný kantůrek se v nové pozici vydá do chrabrého boje s korupcí… V prosinci Zelenskyj vyhlásil, že roli, kterou si zahrál v televizi, může stejně dobře vykonávat i v praxi, a podal prezidentskou kandidaturu.

Lidé si řekli: „Politici nás zklamali; proč to nezkusit s hercem, který prezidenta tak přesvědčivě zahrál?“ A masivně ho podpořili ve volbách. Že nemá žádnou politickou zkušenost, že nemluví anglicky, že mu volební kampaň vede jeho produkční společnost a že svou stranu pojmenoval podle seriálu Služebník lidu? Všechny tyhle údajné handicapy jsou ve skutečnosti jeho velké přednosti!

Z téhle epizody – podobně jako ze zvolení Trumpa v USA či Bolsonara v Brazílii – lze vyvodit dva závěry: 1. Prezidentské i jiné volby stále více připomínají televizní reality show, v níž výhra připadá kandidátovi s nejvíce „proříznutými ústy“. 2. Celosvětová krize politiky došla tak daleko, že lidé volí kandidáty se stále patrnějším zadáním: Zbořte systém! To samosebou nemůže dopadnout jinak než jeho zhroucením.

Co přijde den poté? Snad nebudeme muset vylézt zpátky na stromy.

Deník Metro, 3. 4. 2019