Vyvlečení Juliana Assange z ekvádorské ambasády v Londýně a jeho zatčení naznačují, že atmosféra pro whistleblowery přituhuje. Koho že? Whistlebloweři jsou lidé zveřejňující zprávy o neetickém či ilegálním jednání svých (bývalých) nadřízených. Takřka automaticky se u nich počítá s velkou odvahou, protože s těmi, o nichž píší, nebývají žerty. Někteří tak umírají za záhadných okolností, páchají podivné sebevraždy a jiní se mění v psance. Třeba bývalý zaměstnanec CIA Edward Snowden dnes pobývá v Moskvě – nikoli proto, že by byl velký rusofil…

Assangeův server WikiLeaks přísně chrání své informační zdroje a Washington chce toho muže získat hlavně proto, aby se dostal na kobylku těm, kdo vynesli na světlo světa tisíce stran tajných dokumentů odhalujících nejrůznější špinavosti.

WikiLeaks je hodnověrným zdrojem. Pravost žádného z jím zveřejněných materiálů nebyla nikdy zpochybněna. Přetiskuje je tak, jak jsou, v plném znění a bez komentářů, což z něj činí jedno ze vzácných médií, jež nevypouštějí do éteru žádné fake news. Informace z WikiLeaks čerpaly listy jako The Guardian, The New York Times, Le Monde či Der Spiegel, od Assange ale dnes dávají všecky ruce pryč, pokud na něho rovnou neplivou špínu.

Další průběh Assangeovy kauzy bude zásadním barometrem toho, jak si stojíme se svobodou informací. Pokud by Britové náhodou Assange vydali Američanům, zavřela by se nad ním voda… a svět se dostal o pár desítek let zpět.

Deník Metro, 17. 4. 2019