credit@elishka

Neuvěřitelné se stalo skutkem: šéf bretaňské Regionální rady požádal Paříž o autonomii pro Bretaň! Socialistovi Loïgu Chesnais-Girardovi tajně tleskali všichni zapadlí bretaňští vlastenci. I oni léta požadují autonomii pro Bretaň; v jejich optice má ovšem jít o pouhý mezistupeň k obnovení nezávislosti země, již Francie anektovala – dle nich protiprávně – v roce 1532.

Pandořinu skříňku otevřel sám francouzský prezident Macron, který ve čtvrtek v regionálním parlamentu v Ajacciu nabídl autonomii Korsice. Zmínil se i o zrovnoprávnění korsičtiny s francouzštinou (podle Macrona by se měla korsičtina „stát středobodem života každého Korsičana“), čímž by ostrov získal dva úřední jazyky.

Leč nejen Korsika, nýbrž i Bretaň má svůj vlastní jazyk, který vinou tvrdé asimilační politiky Paříže v půli 20. století málem zanikl. Bude Bretaň rovněž požadovat zavedení dvojjazyčnosti na svém území? A co se stane s departementem Loire-Atlantique, jejž v roce 1941 maršál Pétain od Bretaně odstřihl a jehož navrácení od té doby Bretonci požadují – zatím neúspěšně?

Na Macronovu nabídku Korsičanům reagovali s nadšením i zástupci baskické strany EH Bai („Baskicko ano“). Baskové rozdělení mezi dvě sousední země ve Francii – na rozdíl od Španělska – dosud vlastní administrativní strukturou nedisponují. Až se k nim přidají Martinique a Guadeloupe, vezme Macron svou nabídku Korsičanům ještě rád zpět…

Deník Metro 4. 10. 2023