Rozhořela se bitva za zavedení zákazu kouření v restauracích, zhruba patnáctá za posledních patnáct let. Všechny předchozí uhasila diskrétní návštěva zástupců kolínského tabákového koncernu u poslanců a následné zamítnutí příslušného návrhu zákona.

Jak se změnila francouzská cafě po roce 2008, kdy v nich zakázali kouření? Host s chutí na cigaretu vyjme jednu z krabičky a vyrazí s ní na čerstvý vzduch. Hostince, v nichž se krásně dýchá, začali díky tomu navštěvovat i ti, kdo sem dřív ani nepáchli.

V diskusním fóru pod článkem o navrhovaném zákazu na jednom z předních českých zpravodajských serverů začínaly všechny příspěvky slovy Jsem nekuřák…, Jsem zapřísáhlý nekuřák…, popřípadě Jsem odnaučený kuřák… a pokračovaly: …přesto jsem proti zákazu kouření v restauracích. Tak mě napadá, zda strůjci téhle kampaně nemohli pro větší věrohodnost přijít s aspoň jedním nespokojeným kuřákem…

Ve stejném fóru mě zaujal názor o údajné vině nekuřáků za to, že neprosadili „tržními prostředky“, aby se v restauracích přestalo kouřit. Uvažoval jsem o tom, jak si zmíněný hayekovec ony prostředky představuje. Třeba v konkrétním případě, kdy sedím v malém lokále s devíti hosty, z nichž jediný kouří a za malou chvíli zaplní celý prostor dýmem. A nebudete mi to věřit – přišel jsem na to! Zvednu se, přistoupím ke kuřákovi a poté, co mu cigaretu uzmu a típnu, vrazím mu jednu pěstí.

Ne nadarmo do mě už čtvrtstoletí odevšad hustí, že v tržním prostředí vyhrává vždy ten silnější.

Zkrácená verze vyšla v deníku Metro, 6. 8. 2014