Je-li Andrej Babiš nejsledovanějším českým politikem, je Bohuslav Sobotka bezesporu tím nejpodceňovanějším. I po dvou desítkách let ve vrcholné politice působil tak ušlápnutě, že se ho coby čerstvého vítěze předloňských voleb Jan Kraus ve své televizní show zeptal: „Máte koule?“ „Mám,“ odvětil tehdejší kandidát na premiéra a nesměle se uculil.

Slangový obrat, jejž u nás zpopularizoval Mirek Topolánek, koreluje s vžitou představou státníka coby vůdce gorilí tlupy, alfa samce, který všem ukazuje bicepsy a své okolí si podmaňuje hrubou silou. Tuhletu roli se u nás pokoušela hrát většina polistopadových lídrů, od Klause se Zemanem, přes Topolánka s Paroubkem až po Kalouska s Nečasem, byť posledně jmenovanému moc nesedla a nakonec na ni krutě doplatil…

S tichošlápky Špidlou nebo Sobotkou v čele vlády se tak my Češi necítíme zcela ve své kůži, trochu jako bychom pluli na lodi řítící se k útesu, zatímco kapitán s kormidelníkem jsou v podpalubí svázaní do kozelce. Jenže na rozdíl od Špidly se v Sobotkově případě stále více zdá, že klame tělem. Spolu s vnitrostranickou opozicí se mu na vedlejší kolej podařilo odstavit prezidenta Zemana, o němž přitom ještě před dvěma lety kdekdo tvrdil, že si podmaní ČSSD a bude sám vládnout z Hradu. Zeman ho za to nazývá všemi jmény, čímž jen obnažuje vlastní bezmoc.

Sobotka se za rok a půl vypořádal se všemi konkurenty na levici a teď stojí na vrcholu… spolu s Babišem. Je nabíledni, že pro dva tam dlouhodobě není místo.

Deník Metro, 18. 3. 2015