Hnutí žlutých vest je u konce s dechem. Na konci loňského roku to aspoň tvrdila francouzská média. Většinu protestujících prý uspokojily ohlášené vstřícné kroky prezidenta Emmanuela Macrona a venku zůstala jen hrstka buřičů prahnoucích po krvi. Samotné žluté vesty to vidí jinak a média označují za nástroj režimní propagandy.

Žlutá vesta oslavuje Macrona

Spor se vede o čísla účasti na sobotních demonstracích konajících se po celé Francii. V případě „8. dějství“ ze soboty 5. ledna, kdy se po střetu průvodu žlutých vest s policií u Orsajského muzea změnila Paříž v bitevní pole, zveřejnila média odhad ministerstva vnitra – 50 tisíc účastníků – a jako vždy zamlčela značně odlišný odhad z webu policejních odborů: 300 tisíc. Na každý pád je však jasné, že v porovnání s předcházejícími týdny účast několikanásobně vzrostla.

V referování o hnutí, jehož základním prvkem jsou stovky improvizovaných tábořišť podél silnic, přenáší média požadavek zavedení referenda z občanské iniciativy a diskrétně upozaďují ústřední slogan skandovaný davem: „Macron – demisi!“ Francouzská státní televize France 3 zašla tak daleko, že na snímku ze shromáždění žlutých vest před pařížskou Operou, jejž nakrátko umístila na pozadí studia, z transparentu „Macrone, vypadni!“ třímaného jedním z účastníků nechala vymazat slovo „vypadni“, a zůstal tam tak jen „Macron“. Na diváckou stížnost později reagovala vysvětlením, že došlo k „technické chybě“.

Ze všeho nejvíc ale žluté vesty vyčítají médiím fakt, že neopominou informovat o žádném násilném kousku demonstranta, zatímco nepokrytě cenzurují zprávy o násilí policejním. Videozáznamů, na nichž policisté či podivní ozbrojenci v civilu mlátí důchodkyně obušky, kropí pokojný dav slzným plynem a střílí do něj z pušek na gumové projektily typu flash-ball, jsou televizní diváci ušetřeni. A o prosincové zprávě Amnesty International kritizující brutalitu francouzské policie vůči žlutým vestám se z velkých médií zmínil pouze deník Libération.

Možná bude problém v tom, že veřejné televizní stanice i rozhlas podléhají přímo vládě a takřka všechna velká soukromá média skoupilo devět miliardářů, kteří shodou okolností předloni podpořili Macrona v prezidentské kampani.

Za reflexní vestu vazba

Z tisíců – oficiálně neexistujících – zraněných v řadách žlutých vest stačil nezávislý novinář David Dufresne zdokumentovat 246 konkrétních případů. Proti demonstrantům nasadil stát policejní kavalérii, psovody, motorkáře i obrněná vozidla. Jinde v Evropě zakázaný ohlušující granát GLI F4 s obsahem 25 gramů TNT na pařížských Elysejských polích urval ruku 21letému muži a desítky zraněných či zmrzačených (protržená líc, vystřelené oko) má na svědomí střelba z flash-ballu.

Při policejním střetu s demonstranty poblíž pařížského Orsajského muzea byl 5. ledna střelou z flash-ballu zraněn pod okem i válečný reportér Florent Marcie. „Uviděl jsem demonstranta ležícího na zemi. Byl zasažen střelou do hlavy,“ sdělil reportér týdeníku L’Express. „Jdu k němu, přitom ho natáčím, a v tom to do hlavy koupím i já.“ Podle reportéra užívají tuto zbraň policisté „zcela neomluvitelným“ způsobem. Marcie prošel válkami v Bosně, Afghánistánu, Čadu, Iráku a Sýrii; zraněn byl až v Paříži…

Dle anonymních svědectví obdrželi policisté rozkaz zasahovat proti žlutým vestám „s maximální agresivitou“. A ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová na počátku prosince vyzvala pařížskou prokuraturu k „velmi tvrdým trestním postihům“ vůči žlutým vestám. V sobotu 8. prosince tak bylo jen v Paříži uvrženo přes tisíc lidí do předběžné vazby; drtivá většina kvůli držení plaveckých brýlí, roušky proti slznému plynu či ochranné helmy, jež u nich našla policie během ranních prohlídek u nádražních východů. U silničních výjezdů policisté zastavovali auta a zatýkali řidiče po nálezu reflexní vesty, která je dle francouzského silničního zákona součástí povinné výbavy…

Na stejný den si prezident Macron objednal vrtulník přímo do Elysejského paláce. Další prosincové soboty strávil na zahraničních cestách, s výjimkou té poslední, kdy s manželkou odletěl na dovolenou do Saint-Tropez.

Prezident, který nedávno uctil památku maršála Pétaina, ve svém novoročním projevu odsoudil „nenávistný dav“ a slíbil obnovit pořádek „nekompromisně“. Parlament už projednává zákon na omezení výkonu shromažďovacího práva. Macron sází na represi v situaci, kdy mu nedůvěřuje 75 procent Francouzů, zatímco podpora žlutých vest se stabilně drží kolem 70 procent.

Leč půda se začala houpat i v samotném Elysejském paláci: Macronův marketingový poradce Sylvain Fort počátkem ledna oznámil demisi a další prezidentovi blízcí ho mají následovat. Loď se potápí, krysy opouštějí loď?

Xantypa, 1. 2. 2019