Martin Daneš
Navštívily mě v Paříži dvě známé Češky. Aby se cítily jako doma, zavedl jsem je do hospody připomínající trochu ty české. U baru jsme si objednali pivo do půllitrů (o ten si musíte říct, jinak vám nalijí zdejší míru pro vrabčáky a Francouze – 25 cl) a posadili se k volnému dřevěnému stolu. Na lavici u stěny tam ležela hnědá kožená bunda. Zatímco si ji první známá se zájmem prohlížela, zavolal jsem vrchního a ohlásil mu nález. Bundu nám sebral a pověsil na háček u vstupu do baru.
„Podělali jsme to,“ povzdechla si má známá, „mohli jsme mít pěknou bundu.“ Dál jsme to nerozebírali, přesto bylo jasné, že tím, kdo to podělal, jsem byl já. Svou hloupou horlivostí jsem je připravil o pěkný dárek, který si do Čech mohly přivézt z Paříže: zánovní koženou bundu.
Není pravda, že kradou jen čeští politici. Heslo z dob komunismu Kdo nekrade, okrádá rodinu se nám vrylo do genů a zlodějna je po hokeji druhým národním sportem. Když někdo donese na policii nalezenou peněženku plnou bankovek, je to taková událost, že se o ní píše v novinách… pokud tu peněženku mezitím nevykradou na policejní stanici.
Ve Francii je poctivost ctností a na zloděje tu hledí s odporem. U nás poctivec platí dodnes za hlupáka a obdiv si získá spíš ten, kdo „v tom umí chodit“. Štamgast, jenž si v pařížské hospodě zapomněl bundu, nad tím možná doma mávl rukou a řekl si, že se pro ni staví zítra. Neví, jak málo chybělo a byl by o ni přišel; večer totiž do jeho oblíbené hospůdky zavítali Češi…
Deník Metro, 20. 11. 2013
Ahoj Martine, to máš tedy pravdu že snad nemáme konkurenci, no je to tedy ostuda, že na to vzít si tu bundu jako dárek ty dvě dámy vůbec pomyslely. Dovedu si představit že jsi na ně dělal dojem jako z jiného světa, neboli poctivost=hloupost.
Já strašně ráda jezdím na dovolenou do Řecka a pochvaluju si že se tam nekrade, ovšem nesmí se tam ometat moc turistů, to už musíš zbystřit.Nikdy se nám nic neztratilo, tak doufám, že to budeme mít takové štěstí i nadále.
Jinak zdravím a doufám, že se někdy přijedu na Paříž podívat, nějak se na ni nedostává řada .
Jana (spolužačka ze ZŠ)
Pane Daneš,
ze článku vyplývá, že jediný poctivý člověk jste vy, a to asi proto, že se již necítíte čechem.
DCh
Pane Daneši, v těch vašich Čechách, a patrně tedy i v té vaší rodné České Lípě, žijí pěkní darebáci, když kradou v zahraničí bundy, aby je potom použili jako dárek. Řekl bych, že u nás na Moravě – jestli ovšem víte, že něco takového existuje – jsou lidé přece jen o něco slušnější.
J.Kvapil
Pane Daneši,
máte opravdu zajímavý smysl odvádět pozornost od daného tématu. Nám nejde totiž o to, zda je více zlodějů v Čechách , na Moravě či ve Slezsku. Nám jde o to, abyste konečně uznal, že se naše republíka sestává podle preambule Ústavy z těchto tří historických zemí, i když postkomunističtí mocipáni ji opět po bolševicku podle hesla “Divide et impera!” rozkouskovali na gottwaldovské pidikraje. Vy ovšem budete mluvit pouze o Čechách, protože, jak se domnívám, jste již natolik postižen chorobou zvanou: “Morbus cotlinismus bohemicus”, že nejste jako důsledný český nacionální šovinista tuto historickou pravdu uznat. Pokusil jsem se Vám to sdělit e-mailem, zjistil jsem, že Vámi uváděná e-mailová adresa není dostupná. V roce 2011 jsem na toto téma s Vámi diskutoval, když jste se o naší ČR zmínil jako o “České kotlině”, což je podle mého názoru, projev naprosté ignorance. To vše ostatně odpovídá Vaší diagnóze. Také tehdy jste mi odpověděl mimo hlavní téma. Proto vše uveřejním na mých webových stránkách a blogu. A to, že potenciálních zlodějky determinujete pouze do Čech, mi poslouží jako další příspěvek k mé chystané eseji: “Český masochismus” a za to Vám děkuji.
“Moravia, labora et flore!”
Prof.Ing.Zdeněk Kolíbal, CSc.
Brno, Morava
Děkuji všem za příspěvky. Pane Kolíbale z Moravy, o Čechách hovořím z toho prostého důvodu, že odtamtud pocházím. Netvrdím nikde, že jsou Čechy státem. Když vy budete psát o Moravě, aniž byste hned zmínil existenci Čech, neurazíte mě tím, stejně jako Horst neurazí obyvatele Severního Porýní-Vestfálska či Saska, bude-li Francouzům vyprávět o svém rodném Bavorsku, aniž by současně vyjmenoval všechny ostatní spolkové země Německa. Jinak mi prosím dovolte, abych si hlavní i vedlejší témata svých sloupků určoval sám.
Pane Danesi, tleskam Vasi odpovědi p. Kolibalovi. Perfektne totiz vystihla soucasne i me myslenkove pochody ohl. vyctu všech casti daného státu při zmince jednoho z nich, aby se obyvatele jedne ci druhé casti země necitili pripadne urazeni. Ve skutecnosti me tato forma prepisknuteho patriotismu (v tomto pripade několika z české strany státu neskutecne perzekuovanych! rádoby intelektualu narodivsich se toho casu na morave) zacina mirne receno vytáčet. O jimi tlacenem znovuzavedeni zemského zrizeni, necht rozhodne pripadne celonarodni referendum… zajímalo by me však, jestli by tito “ukriceni” moravane v pripade pro ne negativního vysledku referenda dali jaksi pokoj a presunuli svůj urputny boj na jiny pseudoproblem.
Neboť obnova zemského zrizeni je to, co nase obcany poslední roky pali v této zemi zcela jiste nejvíce… Česku zdar! (pro par dotcenych upresnujici vypis: Morave a Slezsku tez!)