Už párkrát jsem o tom chtěl psát, vždy jsem však nakonec upřednostnil nějaké aktuální téma. Naštěstí se sloupky nepíší jen o velkých událostech, nýbrž i o tom, nad čím seriózní žurnalista mávne rukou… a tak budu dnes vypouštět nuly z letopočtů, jak opakovaně činí čeští politici. Začal s tím – natolik důsledně, že žádný rok nevyslovil, jak se patří – Mirek Topolánek v době, kdy ještě nebyl spisovatelem, ale premiérem. Uchytilo se to a premiér Sobotka ruku v ruce s vicepremiérem Babišem jedou dle stejných not.
Vládní šéfové nám tím naznačují, že jsou příliš zaměstnáni na to, aby se zdržovali nulami v označení let, jež právě běží – jako splašené! Podobný luxus si smí snad dopřát starosta podhorské vísky, ale vrcholný státník…
Jenomže vyškrnutím nuly uprostřed čísla získáme jiné číslo a byl-li Topolánek premiérem od roku „dva šest“ do roku „dva devět“, je otázkou, v jaké zemi; v letech 26–29 vládl v Římě císař Tiberius a o Češích nebylo dosud vidu ani slechu. Sobotka nás sice odvážně posunul až do roku „dva šestnáct“, leč to v Římě řádil císař Caracalla a do okamžiku, kdy si praotec Čech začne balit ruksak, pořád zbývalo pár set let.
Ve 20. století se v běžné mluvě zkracovaly letopočty na poslední dvojčíslí, před něž si každý přimyslil devatenáctku. 21. století se politikům rozuteklo jako kaše, co přeteče z hrnce, a my teď skáčeme z jedné epochy do druhé jako čamrdy.
Deník Metro, 30. 11. 2016
Napsat komentář