Tenhle text budiž inspirací politikům, kteří by si rádi vylepšili kredit u veřejnosti. Vězte, jak na to šel francouzský prezident Emmanuel Macron vydávaný za vycházející hvězdu světové politiky až do chvíle, než se stal hvězdou zapadající. Když jeho mládí a sex-appeal přestaly z neznámých důvodů na Francouze působit, dostal nápad: Uspořádám velkou celonárodní debatu! Přispět do ní bude smět každý občan, ať písemně, nebo ústně na některém z veřejných shromáždění. Co víc si může přát někdo, kdo má rád demokracii?

Aby se debata nezměnila v anarchii, zveřejnil prezident před jejím začátkem Dopis Francouzům, v němž určil témata, která se budou probírat. A pak to spustili.

Když si dnes ve Francii zapnete televizi, může se stát, že místo běžného vysílání na obrazovce spatříte prezidenta, jak v bílé košili s vyhrnutými rukávy prochází v řadách obecenstva a cosi vzrušeně vykládá. Nepřetržitý prezidentův monolog občas přeruší zdvořilý dotaz z publika. Přímé přenosy přenášené několika televizemi najednou trvají až sedm hodin.

Příští týden francouzská celonárodní debata končí a aby snad někdo neměl přílišná očekávání, ujistil ho prezidentův mluvčí o tom, že se na vládní politice nic měnit nebude.

Komentátoři si pochvalují, jak i po mnohahodinovém mluvení působí prezident stále svěže. Zlí jazykové k tomu podotknou: osvědčenou metodou, jak na sobě ani po dlouhém mletí pantem nedat znát únavu, je šňupnout si předtím bílého prášku.

Deník Metro, 6. 3. 2019