Martin Daneš
Někteří lidé ve světě si prý za dvacet let nestačili všimnout, že Československo zaniklo, a český i slovenský premiér tak přišli s lišáckým nápadem: potichu obnovit dřívější obchodní značku Made in Czechoslovakia. Podle Roberta Fica se značky Czech made a Made in Slovakia moc nechytly, zatímco ta stará byla úspěšná. V Etiopii, Vietnamu, Mongolsku i Severní Koreji. Jiří Rusnok slovenskému kolegovi zdatně přizvukoval a už od příštího roku by premiéři obou zemí mohli staronovou značku společně propagovat v zahraničí.
Pravda, československé zboží mělo úspěch v uvedených zemích i dalších členských či přidružených státech RVHP. Od té doby ale uběhlo hodně vody a není Československa ani RVHP.
Na tom ostatním něco bude. Svět rozpad naší země vážně tak trochu přehlédl. I Francouzi, které potkávám, mou vlast dosud nejednou nazývají Tchécoslovaquie. Neřekl bych, že by na vině byla neinformovanost, mnohem spíš česko-slovenský rozpad i my sami jsme – řečeno po klausovsku – pod jejich rozlišovacími schopnostmi.
Snaha oprášit starou obchodní značku ovšem zdaleka není první vlaštovkou toho druhu. Stačí vzpomenout nové podoby televizní talentové soutěže s názvem Česko-slovenská superstar.
Napadá mě, zda bychom to neměli vzít zgruntu a místo o vzkříšení nějaké značky se rovnou nepokusit o obnovu Československa. Jenomže to by neprošlo. Neumím si představit, že by se v Praze a Bratislavě smířili třeba s myšlenkou snížení počtu česko-slovenských velvyslanců na rovnou polovinu…
Deník Metro, 4. 12. 2013
Napsat komentář