Dnešek vyhlížejí Francouzi s velkým napětím. Na základě objektivních dat (nejnovějšího vývoje epidemie a z kávové sedliny) by měl tamní císař Macron I. rozhodnout o případném třetím lockdownu. Kina, divadla, restaurace, bary, café a plavečáky jsou tak jako tak už přes půl roku zavřené, jsou zakázány tanec, zpěv i francouzské – a všecky ostatní – polibky, denně musíme být v 19 hodin doma, a tak se nabízí otázka, jak si v tom všeobecném svrabu a neštovicích maličko zvednout náladu. Jak jinak než sledováním televize nebo pitím alkoholických nápojů!

Televizní přijímač nevlastním, pročež mi zbývají ty nápoje. Před pár dny jsem využil nabídky jednoho známého, že mě sveze autem na okraj Rennes do jakési haly, kde nabízejí zboží ve výprodeji. Na místě jsem objevil piva několika ve Francii nezvyklých značek včetně těch českých za bezkonkurenční cenu. Bez váhání jsem nakoupil, co jsem pobral, a naplnil automobilový kufr. Protože nemám doma spíž ani komoru, musel jsem ta piva složit do rohu kuchyně na podlahu.

Poslední dobou se uchyluji k nevědeckým praktikám péče o zdraví a pravidelným týdenním půstem si posiluji imunitní systém. Alkoholu tím pádem piji čím dál míň (když půst, tak o vodě!); kdy všem těm plechovkám natrhnu víčka? Na druhou stranu zjišťuji, že úplně stačí, abych v kuchyni shlédl na piva pěti různých značek, seřazená jako vojáci v dvojstupech, a je mi dobře.

Teď může přijít klidně konec světa – já jsem připraven!

Deník Metro, 31. 3. 2021