Čtvrtfinálové utkání fotbalového mistrovství světa, v němž hrála Francie proti Uruguayi, jsem za sebe vyhodnotil jako ideální čas k doplnění zásob potravin. Je pátek, chvilku po třetí odpoledne, v ulicích francouzského Rennes sem tam přejede nějaké to auto a jinak není nikde ani živáčka. Počkat, támhle někdo stojí… Postoupím o pár kroků blíž a vidím černého bezdomovce s taškou. Už mě taky zmerčil a míří si to rovnou ke mně. Čekám, že mě požádá o drobnou minci. Chyba lávky…

„Už to začalo,“ hlásí vzrušeně. „Fotbal!“ dodá, když vidí můj nechápavý výraz. Shlédne k mé nákupní tašce – na rozdíl od té jeho je zatím prázdná – a zatváří se nesouhlasně. Jak si může někdo teď vyjít na nákup? On se sice na ten zápas taky nedívá, jenomže má královskou omluvu: nemá televizor!

Přijdu do supermarketu a tak, jak jsem čekal, je tu až na pár důchodců tlačících vozíky prázdno. Nemusím se přetlačovat s lidmi u regálů, u pokladny není fronta, a zanedlouho tak vyjdu ven spokojeně se svým nákupem.

Cestou domů mě napadne stavit se v papírnictví. Obchod má staženou roletu. Co to, vždyť ještě nejsou ani čtyři? Že mě to nenapadlo hned: při utkání s Uruguayí si na nákup kancelářských potřeb nechte zajít chuť!

Naštěstí nezůstal celý národ přilepen k televizorům nadarmo, protože Francie Uruguay porazila 2:0. Semifinále proti Belgii se koná v úterý od 20 hodin, nelze tím pádem zcela vyloučit, že toho dne budou Francouzi i pár hodin pracovat.

Deník Metro, 11. 7. 2018