Zaznamenal jsem pozoruhodný jev: vždy před volbami se na francouzských sociálních sítích vyrojí fotografie bobrů. Co má tohle sympatické zvířátko společného se svátkem demokracie? Lámal jsem si hlavu a našel odpověď: bobři staví hráze na potoce a Francouzi staví ve volbách „hráz proti krajní pravici“.
Aniž by dokázali konkurovat bobrům, nabyli Francouzi ve stavění hrází cenných zkušeností. Zatímco v roce 2001 obhájil běloruský prezident Alexandr Lukašenko mandát s necelými 76 procenty hlasů, o rok později Francouz Jacques Chirac obhájil ten svůj s více než 82 procenty hlasů. Nepopulární prezident měl za svůj triumf poděkovat předsedovi Národní fronty Jean-Marie Le Penovi, který s ním postoupil do druhého kola a vůči němuž Francouzi poprvé stavěli hráz.
Výjimka se v posledních letech stala pravidlem a Emmanuel Macron byl zvolen dvakrát po sobě díky stavbě hráze proti Marine Le Penové, která vystřídala otce v roli lídra krajní pravice a dvakrát postoupila s Macronem do druhého kola prezidentské volby. Stavění hrází vyvrcholilo v nejnovějších parlamentních volbách, kdy bobři zachránili stranu prezidenta Macrona před totálním debaklem.
Dle odhalení nedělníku Journal du Dimanche se před týdnem spojil Macron telefonicky s Le Penovou, aby se ujistil o tiché podpoře její strany čerstvě jmenovanému premiérovi Michelu Barnierovi. Neodtáhnou bobři stavět hráze do přátelštějších krajů?
Deník Metro 18. 9. 2024
Napsat komentář