Máme tu sametovou revoluci. Samozřejmě že ne my – u nás už dávno vyhrála! Nová sametovka právě vítězí v Arménii a tamní Václav Havel se jmenuje Nikol Pašinjan. Nepříliš známý novinář a opoziční poslanec si získal srdce davů, jež zaplavily ulice Jerevanu, a za pouhých pár dnů se z vězeňské cely vysoukal až k premiérskému křeslu.

A koho čeká pád do propadliště dějin? Arménský Miloš Jakeš zove Serž Sarkisjan. Posledních deset let vládl zemi tvrdou rukou coby prezident a protože nemohl potřetí kandidovat, proměnil lusknutím prstů tamní politický systém z prezidentského na parlamentní. Trpělivost došla Arménům ve chvíli, kdy se nechal v parlamentu zvolit premiérem. Vyrazili do ulic a do jejich čela se postavil chlapík v maskáčích a s megafonem v ruce: Nikol Pašinjan.

Do megafonu hovořil Pašinjan o rozkradené zemi ovládané oligarchy. Policie buřiče napřed zatkla a když protesty nepolevily, po dvou dnech ho zase propusila. Premiér Sarkisjan poté odstoupil, čímž uvolnil cestu Pašinjanovi; jeho koalice Jelk má sice ve 150členém parlametu ovládaném Sarkisjanovými republikány pouze devět křesel, jenže v revoluci je možné všechno.

Jelk znamená arménsky odchod. Pašinjan soudí, že rozhodnutí vlády připojit se k Moskvou ovládané Euroasijské unii bylo špatné a že by se měla země raději blíže přimknout k Evropské unii.

Zatímco Arméni sní o vstupu do EU, českým politickým trhákem je czexit. Nějak se nám ta naše sametovka divně zvrtla.

Deník Metro, 2. 5. 2018