Martin Daneš

zradci odsTak neúnavně nás členové exkoalice přes měsíc masírovali stabilitou, pevností a soudržností poslanecké „stojedničky“, až to vypadalo, že je každý její článek z křemene a dohromady je kvádrem stojícím za příští premiérkou Němcovou. V den jednání o Rusnokově vládě jsem zůstal stranou informačních toků a když jsem si večer pustil televizní debatu s politiky, utrpěl jsem šok. Zástupce ODS v ní tolikrát vzrušeně šermoval slovem „zrádci“, až jsem dostal strach, zda úřednice předchozí vlády neutekla do Ruska předat Putinovi informace zásadního strategického významu. Nakonec jsem zjistil, že oněmi zrádci jsou dva poslanci ODS, kteří před hlasováním o důvěře kabinetu po anglicku zmizeli ze sněmovního sálu. Den nato strana s velkým hlomozem spustila vnitřní čistku.

Ve dvou dějinných etapách odhalovala neomezeně vládnoucí KSČ zrádce ve vlastních řadách a vylučovala je. Kubovi, Němcové, Pospíšilovi & spol. ušlo, že se píše rok 2013 a že ODS není státostranou. Vylučování členů, kteří se znelíbili partajnímu vedení, v době, kdy jsem nejslabší za 22 let své existence, působí pateticky a směšně; král, jemuž se rozuteklo vojsko, vůči hrstce posledních věrných o to úporněji hraje roli tvrdého vladaře…

Účelem chystaného vytažení Miroslavy Němcové do čela ODS je nastavit voličům „lidskou tvář“ zdiskreditované politické síly. Jenomže s vůdkyní, jež – ač měla být Dubčekem – svými rigidně stranickými postoji připomíná spíše Jakeše, nemůže tenhle trik fungovat.

 

Deník Metro, 13. 8. 2013