Svět je plný záhad. Ty, jež se dotýkají politiky, se někdy stávají předmětem spekulací o působení tajných služeb. Nikoli zcela bezdůvodně; jak vyplývá ze samotného názvu, jednají tajné služby skrytě a po své činnosti pečlivě zahlazují stopy. Populární filmový hrdina agent Její Výsosti s přezdívkou 007 nabídl romantickou interpretaci profese, která je – takřka najisto – veškeré romantiky prosta.

Kdo uhlušuje americké diplomaty?

Působením tajných služeb – ať v jakýchkoli barvách – zavání fenomén již takřka rok ohrožující zdraví amerických diplomatů v kubánském hlavním městě Havaně. Dle vcelku kusých informací jsou tihle lidé vystaveni „akustické agresi“ v podobě zvuků nezachytitelných lidským uchem – velmi nízkých (infrazvuk), nebo naopak velmi vysokých (ultrazvuk). Dotčení diplomaté trpí nevolností, bolestí hlavy a blíže neurčený počet z nich musel být odvolán do Washingtonu kvůli traumatickému poškození mozku či nenávratné ztrátě sluchu.
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson kvůli tomu pohrozil uzavřením ambasády v Havaně a podobně hovoří prezident Donald Trump. Oba ukazují prstem na Kubánce, ač není příliš jasné, jaký důvod ke konfrontaci by mohl mít nástupce Fidela Castra, jeho bratr Raúl. Diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi byly obnoveny před dvěma lety z iniciativy Trumpova předchůdce Baracka Obamy, po dlouhých 54 letech amerických blokád a embarg; jejich uvolňování vysoce prospívá kubánské ekonomice.
Naopak současný americký prezident si umínil zrušit všechna opatření přijatá jeho předchůdcem a „akustická agrese“ vůči diplomatům zní jako skvělá záminka k nové roztržce s Kubou. Stopy však mohou vést i jinam – do země nepřející zlepšování vztahů mezi Havanou a Washingtonem…

Kim Čong-un měl na bratra pifku

Od ohlušování diplomatů teď přejděme k těžšímu kalibru. V malajské metropoli Kuala Lumpur probíhá soud se dvěma ženami, jež 13. února na místním letišti přiskočily k jednomu z cestujících a cosi mu nastříkaly do obličeje. Po pouhé čtvrthodině muž zemřel. Nešlo o jen tak ledaskoho; Kim Čong-nam byl bratr severokorejského diktátora Kim Čong-una. Zadusil jej nervový plyn VX, který je (ještě) smrtelnější verzí sarinu.
V komunistické zemi, kde jako v dědičné monarchii přechází „trůn“ z otce na syna, hrál Kim Čong-nam, prvorozený potomek předchozího vůdce Kim Čong-ila, roli korunního prince. Tenhle světoběžník, hazardní hráč a milovník japonských prostitutek se však soudruhům z Pchjongjangu záhy znelíbil a na jeho místo se vyšvihl mladší bráška Kim Čong-un. Ten si svou pozicí zřejmě do poslední chvíle nebyl zcela jist, protože v roce 2009 – dva roky před smrtí tatíčka Kim Čong-ila – proti němu zosnoval první neúspěšný atentát. Kim Čong-nam žil v exilu v Macau v neustálém ohrožení… až do letošního února, kdy mu pomohly dodýchat dvě (podle všeho) severokorejské agentky.

Neruda, Frei, Kennedy…

Stal-li se nešťastný Kim Čong-nam obětí nejtvrdšího komunistického režimu na světě, uveďme nyní – kvůli vyváženosti – případ, kdy pravděpodobný vrah pocházel přesně z opačné strany politického spektra. Na objednávku chilské justice zkoumá mezinárodní komise expertů příčinu úmrtí tamního komunistického básníka Pabla Nerudy (tohle jméno si Ricardo Eliezer Neftalí Reyes y Basoalto zvolil k poctě českého básníka Jana Nerudy), k němuž došlo 23. září 1973, pouhých pár dní po úspěšném vojenském převratu generála Augusta Pinocheta proti levicovému prezidentovi Salvadoru Allendovi. Básník byl blízkým spolupracovníkem Allenda, který v obklíčeném prezidentském paláci spáchal sebevraždu. Neruda se rozhodl emigrovat do Mexika; v předvečer plánovaného odletu náhle zemřel.
Mezinárodní komise objevila v básníkově exhumovaném těle přítomnost záhadné bakterie, jež mu – vpravena do těla – mohla způsobit smrtelnou otravu. Současně vyhlásila, že básník „na sto procent“ nezemřel na rakovinu prostaty, již jako příčinu smrti uvádí dobový úmrtní list.
Vyšetřování bylo spuštěno na popud Nerudova osobního sekretáře Manuela Arayi, který tvrdí, že básníkovi před smrtí kdosi vpíchl injekci. Neruda skonal v santiagské klinice Santa Maria, kde osm let po něm zemřel i Allendův prezidentský předchůdce, křesťanskodemokratický politik Eduardo Frei. Hospitalizován byl kvůli nevinné operaci kýly, po dvou měsících tam ale dodýchal. Diagnóza: sepse. I Freiovo úmrtí dnes chilská justice vyšetřuje kvůli podezření z vraždy…
Poslední novinka: koncem října prezident Trump odtajnil dokumenty týkající se atentátu na Johna Fitzgeralda Kennedyho z listopadu 1963. Z vyšetřování nařízeného americkým Kongresem v roce 1979 vyplývá, že krom usvědčeného vraha Lee Harweye Oswalda na tehdejšího prezidenta v texaském Dallasu střílel i někdo jiný. Kdo by to tak mohl být?

Xantypa, 1. 12. 2017