Bylo by nespravedlivé tvrdit, že působení Miloše Zemana v prezidentské funkci přineslo jen samá negativa. Až do roku 2013 jsem na Hradě nezažil žádného skutečně lidového prezidenta; nyní ho tedy mám. „Prezident dolních deseti milionů“ si s oblibou bere na paškál intelektuály; nejnověji Ferdinanda Peroutku, jenž prý kdysi označil Hitlera za džentlmena. V jaké souvislosti? To nikdo neví, protože zmíněný zdroj prezidentův mluvčí stále hledá, našel ale řadu jiných Peroutkových údajně kontroverzních textů, citáty z nichž se hradní web v posledních týdnech přímo hemží. Ať je to, jak chce, byl Peroutka snob s lulkou v puse, a navíc novinář. No fujtakskl…
Pozor: neznamená, že odpůrce intelektuálů sám nemůže být inteligent! Když jsem byl ještě na houbách, měli jsme lidového prezidenta, který psal beletrii pro děti i dospělé. Miloš Zeman též píše knížky (například ta, kde nazval Buzkovou všemi jmény, byla bestsellerem) a vyznačuje se tím, co Francouzi nazývají l’amour des mots. Miluje slovo. Pro pěknou metaforu šel by světa kraj a usoudí-li, že nejtrefnější výraz je v daném kontextu zároveň tím nejjadrnějším, neváhá jej použít.
Za Zemanovo dvouleté vládnutí se míra společenské tolerance k jadrnému výrazivu zvýšila natolik, že strážcům mravnosti z televizních a rozhlasových rad zbyly jen oči pro pláč. Je přece absurdní pohoršovat se nad bavičem, jemuž před 22. hodinou v televizi uletí sprosté slovo, když na nás pán ze školního portrétu sype podobná nebo ještě ostřejší.
Deník Metro, 29. 4. 2015
Pane Daneši, utřete si ústa, kecá Vám to: 1) tvrzení “Zeman si bere na paškál Peroutku” – Zeman pouze prohlásil, že kdysi četl dotyčný článek a pražská kavárna v reakci na to začala běsnit, takže Zeman prohlásil, že Hrad ten článek zkusí vyhledat. No a mezitím našel další podobné články od Peroutky. Takže nálezy a zveřejňování Peroutkových článků je jen důsledek hysterické reakce pražské kavárny, nikoliv nějakým Zemanovým koníčkem 2) “TV a rozhlasovým radám zbyly oči pro pláč” – včera v Ordinaci v růž. zahr. (v hospodě, doma na takové kraviny nekoukám) – sourozenci, uvelebení v křeslech svého obývacího pokoje a bratr sděluje sestře “Jdi do prdele, krávo”. Kde před schválením tohoto dílu plakala dotyčná TV rada? Jestliže Zeman řekl v rozhlase sousloví “Kunda sem, kunda tam”, usuzovat, že tím se nějak výrazně zvýšila míra společenské tolerance vůči jadrnému výrazivu, může jen idiot. Nebo pravdoláskařský hňup.
Pane Příhodo, děkuji Vám za výstižný, břitkým humorem prodchnutý komentář, po jehož přečtení nezbývá pražské kavárně než sklapnout podpatky a mlčet.